
Говорителят на турския президент Ибрахим Калън отхвърли съобщения на западните медии, че Анкара е започнала да доставя касетъчни боеприпаси на Украйна, предаде ТАСС, цитирани от БТА.
"Твърденията, че Турция изпраща касетъчни боеприпаси в Украйна, са напълно неверни и са абсолютна лъжа. Това също беше опровергано от украинската страна. Не знам откъде имат тази информация", каза той в събота на среща с представители на чуждестранни медии, сред които и кореспондентът на ТАСС.
Калън каза още, че не вижда желание от страна на световната общност да създаде условия за сериозни преговори между Русия и Украйна.
"Много е тъжно, че световната общност няма достатъчно желание да създаде условия за сериозни преговори между Русия и Украйна. Това ще стане само когато Русия види, че ключови западни държави, най-вече САЩ, ще предприемат сериозни стъпки в контекста на този важен геополитически въпрос. Да предложат нова архитектура за сигурност, която да защитава Запада, Европа, Русия и Украйна. Да дадат на Русия ясни гаранции, че Украйна няма да се присъедини към НАТО и ще получи гаранции за ненападение", каза той пред ТАСС.
Калън обаче отбеляза, че в момента "светът е доминиран от нагласата за продължаване на конфликта" и "е невъзможно да се обсъжда мирно споразумение за Украйна".
Той добави, че Турция иска да насърчи "локални споразумения за прекратяване на огъня" в Украйна при липсата на цялостно мирно споразумение, предаде АФП.
"Нито Русия, нито Украйна са в състояние да спечелят с военни средства", каза Калин и изрази убеждението си, че "в крайна сметка ще трябва да преговарят, за да постигнат решение, приемливо и за двете страни". "Засега нито една от двете страни не иска да спре да воюва, но ние трябва да продължим да ги приканваме да го направят", заяви Калън.
"Ако не можем да постигнем всеобхватно мирно споразумение, ще търсим локални, ограничени споразумения за прекратяване на огъня, локални деескалации", каза още съветникът на Ердоган.
Според Калън мирният план на украинския президент Володимир Зеленски "съдържа много разпоредби, които, ако се подходи правилно (към обсъждането и прилагането им), биха могли да бъдат подходящи и за Русия".
По-рано говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия не споделя оценката на Турция за "мирния план", предложен от Зеленски, и че този план е неприемлив за Москва, напомня ТАСС.
Калън посочи още, че всеки мирен план за Украйна трябва да вземе предвид мнението на Русия, но Европа и САЩ също трябва да участват в уреждането му.
"Страните в крайна сметка ще седнат на масата за преговори, след като претърпят тежки загуби, изпитвайки т.нар. военна умора. Затова казваме, че решението трябва да бъде изработено не само между Украйна и Русия, нейното ръководство, но и с участието на САЩ и Европа. Всеки мирен план, който не включва Русия, няма да бъде успешен, ще се окаже провал", подчерта той в отговор на въпрос на ТАСС.
Той добави, че "ако конфликтът се проточи, Европа ще се умори от войната и обществото ще каже, че не иска повече да подкрепя украинците".
"Ще дойде време, когато те ще започнат да казват, че не искат повече да понасят последиците от тази война. Погледнете и Конгреса на САЩ. Републиканците казват, че не искат да харчат повече пари за Украйна. Те смятат, че САЩ вече са направили достатъчно. И ако попитате украинците, те ще кажат, че вероятно получават само една десета от това, което им е необходимо, за да продължат тази война, като пари, оръжия и т.н.", каза говорителят на турския президент.
Говорителят на турския президент също така отхвърли твърдения на западните медии, че руски бизнесмени изпращат свои активи в Турция.
"Ние не работим с руски бизнесмени, които са в списъците със санкции. Руснаците идват в Турция от много години, всяка година 5-6 милиона туристи от Руската федерация идват при нас. За тях няма законови ограничения за закупуване на недвижими имоти в Турция. В тази връзка съобщенията, че руски олигарси изпращат милиардни активи в Турция, се публикуват предимно в западните медии. Искам да попитам къде са те. Те не са тук, но е вярно, че търсят алтернативи", каза той.
Турция е предложила на Съединените щати и Европейския съюз да обмислят възможността за пренос на газ от Иран за Европа, когато на турска територия бъде изграден газов хъб, посочи още Калън.
"Ще имаме възможност да включим (доставки на газ за Европа) от Ирак, от Туркменистан чрез ТАНАП. Дори предложих на някои европейски и американски колеги, че в един момент ще бъде възможно да включим доставките на газ от Иран в тази енергийна карта. Знам, че това може да звучи твърде радикално, но защо не. Ситуацията се променя, а енергията все още се търси", заяви говорителят на президента Тайип Ердоган.