
- Идеалните условия са тъмна нощ далече от града, ще обикаля Земята до средата на февруари
- Астрономи спорят дали се е приближавала през последните 50 хил. години
Преминаването на комета, която прилича на мъгляво светещо облаче в зелено, може да се наблюдава с обикновен бинокъл до средата на февруари. Този тип комети са малки и не изпускат голямо количество прах, за да формират прахова опашка. В момента се намира в съзвездието Дракон. Яркостта ѝ е от пета звездна величина, а човешкото око вижда до шеста, т.е. близо е до границите на видимост с невъоръжено око, но при идеални условия - тъмна безлунна нощ и далече от града.
Това разказва увлекателно физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия на БАН. Гидът на небесните представления, който е един от авторите на календара на института с астрономическите явления, всъщност от десетина години не се взира всяка нощ в небето. Има си софтуер за тази работа - прави симулации на явленията.
Преди да заживее в София, Маркишки по цели нощи е гледал звездите - работил е в обсерваторията в Рожен, където учените са на смени - 2 седмици са на върха, после 2 седмици - долу в цивилизацията, шегува се физикът.
Кометата, която може да разнообрази делниците ни поне до 15 февруари, носи името C/2022 E3 (ZTF). Това обаче не са просто случайно наредени букви и числа. Според номенклатурата за означение на кометите
C показва, че е с отворена орбита,
не е кръгова, а е по-скоро парабола. 2022 е годината на откриване. Е3 пък значи времето в годината, в което е открита - в случая в началото на март, а ZTF е научната програма за наблюдение - Zwicky Transient Facility, от обсерваторията Паломар, Калифорния. Наречена е на швейцарския астроном Фриц Цвики с майка българка, роден във Варна през 1898 г.
Програмата се занимава с търсене на обекти във Вселената, които си променят блясъка поради някакви катаклизми - избухване на нови или сблъсък на две неутронни звезди. Покрай тези събития тя обхожда няколко пъти небето за седмица.
Най-добре C/2022 E3 (ZTF) се наблюдава в последните часове на нощта, защото тогава се вдига по-високо над хоризонта. Съзвездието Дракон се намира над северния хоризонт на височина около 35 градуса. Преди разсъмване (около 5 часа сутринта) се издига на около 50 градуса над хоризонта.
Необходимо е човек да познава небето, за да я открие. Другият вариант е да вземе координатите от сайта на НАСА и да насочи телескопа.
Кометите са с размери от няколко километра, които пускат временна атмосфера, когато ги огрее Слънцето. Те се движат бавно по небето. Астрономите спорят дали преди 50 000 година кометата E3 e видяна от неандерталците. Няма как да стане ясно, няма как да срещнеш някой на тротоара и да ти каже, че дядо му преди 50 000 години я е видял, разказва Пенчо Маркишки.
Ученият открива завесата на още небесни спектакли.
Меркурий ще може да се наблюдава добре сутрин в утрата около 30 януари - 1 февруари
Ще изгрее час и 16 минути преди изгрев-слънце, което е достатъчно рано, за да бъде видяна на все още тъмното небе. Меркурий се наблюдава трудно, защото е близо до Слънцето. Има само няколко периода в годината, когато може да го видим вечер след залеза на Слънцето на запад много близо до хоризонта ниско или сутрин преди изгрева на изток ниско до хоризонта, обяснява физикът.
Той прогнозира зачестяване на съобщенията за НЛО в началото на март.
Извънземните “идвали” редовно, щом координатите на най-ярките планети Венера и Юпитер се изравнят
На 1 и 2 март от около 19 часа над западния хоризонт ще се вижда т.нар. съединение на Венера и Юпитер. Ще привличат погледа на запад, оцветени са в бежово.
Следват 2 лунни и 2 слънчеви затъмнения. Лунните ще са видими от България. Първото ще е на 5 май вечерта (лунно от полусянката на Земята). На 28 срещу 29 октомври ще има частично лунно затъмнение, което ще се наблюдава удобно около 23,15 ч българско време, стига да е ясно.
На 20 април ще има слънчево затъмнение за Югоизточна Азия, Нова Зеландия и Австралия. Пръстеновидното слънчево затъмнение на 14 октомври ще е видимо от Северна, Централна и Южна Америка.