
САЩ, Германия и други западни съюзници се присъединяват към Великобритания и ще изпратят тежки танкове в Украйна - ход, който може да се окаже ключов за военните усилия на Киев, отбелязват западни издания. На тези информации Русия реагира почти истерично - със заплахи и предупреждения за тежка война. Защо ли?
Вашингтон изпраща 31 от своите бързоходни танкове M1 Ейбрамс в Украйна, а Берлин първоначално ще достави поне 14 танка "Леопард 2" и ще даде разрешение на други страни от НАТО - включително Полша, Финландия и Дания да доставят свои собствени танкове на Киев.
Великобритания беше първата страна от НАТО, която обяви, че ще изпрати 14 бойни танка Challenger 2 от следващо поколение на Украйна.
На свой ред френският президент Еманюел Макрон заяви в неделя, че е помолил своя министър на отбраната да "работи" по идеята за изпращане на някои от френските бойни танкове Leclerc в Украйна.
Украйна се бори да получи предимство след успехите на бойното поле, тъй като разполага със същите танкове Т-72 от съветската епоха, които има и Русия. Това означава, че доставката на западни танкове може да промени ситуацията за Киев след 11 месеца война.
От месеци Киев моли за западни танкове, които според него са му необходими, за да осигури на силите си огнева мощ и мобилност за пробив срещу руските отбранителни линии и за отвоюване на територии.
Ето и какви са спецификите на западните танкове в сравнение с руските и какво може да означава това за военните усилия на Украйна.
Leopard 2
55-тонният германски танк Leopard 2 съчетава в себе си огнева мощ, защита, скорост и маневреност, което го прави приспособим към различни видове бойни ситуации.
Производителят на танка, Краус-Масей Вегман, го определя като "водещия боен танк в света" със 120-милиметрово гладкоцевно оръдие и изцяло цифрова система за управление на стрелбата.
Танкът на стойност близо 6,2 млн. долара има екипаж от четирима души и обсег от 550 км, както и максимална скорост от около 68 км/ч. Вече с четири основни варианта, най-ранната му версия влиза за първи път в употреба през 1979 г.
Освен това Leopard 2 е с дизелов двигател - не се задвижва с реактивно гориво, както американските M1 Abrams - и е по-лесен за управление от големите американски танкове, поради което времето за обучение е по-кратко, твърдят военни анализатори.
Rheinmetall AG, германски оръжеен производител, който прави 120-милиметровото гладкоцевно оръдие на Leopard 2, казва, че танкът е бил използван от "повече държави от всеки друг", като 3500 броя са доставени на 19 държави. Повече от 2 000 от тях са изпратени в над десет европейски държави и Канада.
Именно този огромен брой танкове Leopard означава, че те се разглеждат като най-добрия вариант за Украйна, тъй като лесно ще могат да бъдат разположени в страната. Международният институт за стратегически изследвания изчислява, че за достигане на базови умения на оперативните екипажи и помощния персонал ще са необходими от три до шест седмици обучение.
Ралф Ратс, директор на Музея на танковете в Мюнстер, Германия, заяви, че опитните украински танкови екипажи вероятно ще могат да се научат да използват Leopard 2 сравнително бързо, а обучението може да бъде съкратено, за да се съсредоточи върху основните знания.
Западните доставки на Leopard 2 биха могли да помогнат на Украйна да се снабди с необходимите висококалибрени боеприпаси, които да заменят намаляващите запаси от съветската епоха, като по този начин се открива нов път за доставки на западна огнева мощ за Украйна, казва Йохан Мишел, анализатор в Международния институт за стратегически изследвания.
M1A2 ABRAMS
Очаква се през следващите седмици САЩ да изпратят своя танк M1A2 Abrams в Украйна, за да подпомогнат военните действия.
Танкът на стойност 6,2 млн. долара е оборудван със 120-милиметрово гладкоцевно оръдие, което се зарежда ръчно от един от четиримата членове на екипажа и има ефективен обсег на стрелба над 4 км. Дългият 7,9 метра танк разполага и със система за откриване на цели с ловна способност за убиване, както и с две 7,62-милиметрови картечници и още една 12,7-милиметрова картечница.
Танкът е добре защитен и от всички известни противотанкови оръжия, тъй като има композитна броня Chobham, която е съставена от стомана и уран.
71-тонният танк, който е произведен за първи път през 1990 г., има и обсег от 427 км, както и максимална скорост от около 42 км/ч. Той разполага и с гъсенични вериги, които му помагат да се представя добре, докато се придвижва из страната.
Но танкът, който се задвижва с реактивно гориво, се счита за по-малко подходящ от германските танкове Leopard 2 и британските Challenger 2 поради високия разход на гориво и необходимостта от поддръжка. Колин Кал, главен политически съветник на Пентагона, заяви миналата седмица, че Abrams е "много сложна част от оборудването". Той добави, че е скъп и труден за обучение".
CHALLENGER 2
Великобритания обяви, че през следващите седмици ще изпрати в Украйна 14 от своите танкове Challenger 2 и ще обучи украинските войски да ги използват.
Струващият 6,2 млн. долара Challenger 2 със 120-милиметрово нарезно оръдие и 7,62-милиметрова картечница е боен танк, предназначен да атакува други танкове.
Това е единственият мобилен танк във Великобритания с гарантирана 24-часова работа при всякакви метеорологични условия, със защитен прецизен директен огън и възможност за противотанково маневриране, казват от британската армия.
По-ранна версия на танка е известна за причиняване на смърт от най-дълго разстояние в историята. Това е станало по време на война, когато машината унищожава иракски танк от разстояние 4,8 км.
Дългият 8,2 метра Challenger 2 има екипаж от четирима души и пробег от 547 км на пътя и 257 км извън него.
Максималната му скорост обаче е около 37 59 км/ч, което означава, че е малко по-бавен от германския Leopard.
75-тонният Challenger 2 е описан от британските военни командири като модерен танк, който е "много по-добре защитен, по-надежден и по-бърз" от руските танкове от съветската епоха.
Дизеловият танк, който тежи 62,5 тона, е на въоръжение в британската армия от 1994 г. и е бил използван в Босна и Херцеговина, Косово и Ирак.
LECLERC
Френският основен боен танк Leclerc на стойност 17,3 млн. долара, разполага със 120-милиметрово гладкоцевно танково оръдие, което е с дължина 52 калибъра, както и с 12,7-милиметрови и 7,62-милиметрови картечници.
Според Military Today страховитият 63-тонен танк е в състояние да порази шест цели, разположени на разстояние около 2 км, в рамките на една минута с вероятност за попадение от 95%.
Дългият почти 10 метра Leclerc, който е произведен за първи път през 1990 г., се управлява от трима души: командир, стрелец и пилот.
Той разполага с усъвършенствана защита срещу мини и ракети с модулна бронирана система, която може да се адаптира към заплахата.
Бронята е съставена от комбинация от стомана, керамика и кевлар.
Танкът, задвижван от 8-цилиндров дизелов двигател, развива максимална скорост от 70 км/час и има пробег от 550 километра. Той е снабден и със система за управление на бойното поле, която позволява на командирите да знаят местоположението на танка и количеството останали боеприпаси и гориво.
РУСКИТЕ T-90 и T-72
Русия, подобно на Украйна, разчита предимно на танковете Т-72 от съветската епоха.
45-тонният танк, чийто обсег на действие е 467 км, е оборудван със 125-милиметрово гладкоцевно оръдие, както и със 7,62-милиметрова и 12,7-милиметрова картечници, които са монтирани в горната част на покрива.
Произведеният през 1973 г. Т-72, който има трима души екипаж, е по-малко маневрен от Leopard 2 и други подобни западни танкове, тъй като не може да се движи на заден ход при скорост.
"Представете си боксьор, който не може да се движи свободно на ринга, а само в една посока. Другият боксьор, който може да се движи във всички посоки, има голямо предимство и това е случаят с Leopard", казва Ралф Ратс.
Т-72 е най-разпространеният боен танк, който Русия използва в Украйна, но Москва разполага и с по-модерни.
Москва е разположила в Украйна около 1000 броя от своя усъвършенстван танк Т-90 в сравнение с около 5000 броя Т-72.
Предполага се, че Т-90 е един от най-добрите в света и има модернизирана броня и системи за противоракетна защита в сравнение с Т-72, което го прави по-труден за унищожаване - поне на теория.
След нахлуването на Русия безброй руски танкове Т-90М бяха унищожени от ракетни установки и противотанкови управляеми ракети "Джавелин".
Русия може да разположи най-модерния си танк - Т-14 Armata - в Украйна, но това вероятно ще бъде високорисково решение за Владимир Путин, смятат експерти.
Танкът се разработва от 11 години и програмата е съпътствана от закъснения, намаляване на планирания размер на флота и съобщения за производствени проблеми, заяви британското министерство на отбраната.
Т-14 би представлявал и логистично главоболие за Русия, тъй като е по-голям и по-тежък от другите руски танкове.
От МО заявиха, че дори и Русия да разположи танка, това ще стане "предимно с пропагандна цел", тъй като е "малко вероятно командирите да се доверят на машината в битка".