
Рюте и Нехамер твърдо против разширяването на Шенген
Спорове в ЕС предизвика финансирането на оградата по българо-турската граница. На среща на министрите на вътрешните работи на страните членки еврокомисарят Илва Йохансон обяви, че ако Брюксел харчи пари за стени и огради, няма да има пари за други неща. Преди нея нидерландският министър на миграцията Ерик ван дер Бург коментира, че е отворен за европейско финансиране на гранични огради. В понеделник по време на посещението си в България и австрийският канцлер Карл Нехамер също се застъпи за тази идея.
“Имаме огромно увеличение на нелегалните мигранти. Имаме много малък процент връщания и според мен можем да постигнем значителен напредък по този въпрос”, каза още еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.
На другия полюс обаче се изказа председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
“Трябва да бъдат насочени средства от ЕС за укрепване на състоянието на границите. Българо-турската граница трябва да бъде приоритет в укрепването на ключовите външни граници на ЕС чрез целеви мерки, които да бъдат открити и за други заинтересовани страни членки”, се казва в писмо на Фон дер Лайен до евролидерите. Тя пояснява, че мерките включват разполагане на служители на Фронтекс и оборудване, мобилизиране на европейски фондове в подкрепа на засилването на граничните капацитет и инфраструктура на страните от ЕС, средства за наблюдение и двустранно финансиране, включително чрез доброволни механизми за солидарност.
“Миграцията е предизвикателство, на което трябва да дадем европейски отговор”, пише Фон дер Лайен. Шефката на ЕК предлага държавите от ЕС взаимно да признават решенията за връщане на мигрантите, които нямат основание да останат в Европа.
В четвъртък Карл Нехамер се срещна във Виена с премиера на Нидерландия Марк Рюте. Двамата лидери, които се обявиха против членството на България в Шенген, обсъдили темата за миграцията.
“Единни сме в нашата съпротива срещу разширяването на Шенген в момента”, заяви австрийският канцлер. Той е подчертал отново искането за финансова подкрепа от страна на ЕС за България и Гърция с цел охрана на външните граници на съюза. По думите му Австрия и Нидерландия имат едни и същи проблеми с прехвърлянето на бежанци.
“Не е правилно България да бъде оставена сама с разходите. Това не е идеологически подход, а прагматичен. Трябва да бъдем гъвкави и креативни. Също така е необходимо финансиране за техническо оборудване, за персонал и за дронове. От ключово значение е страни като България и Румъния да получат подкрепа. Една ограда, която не се наблюдава, не е бариера”, смята Нехамер.
Според Рюте обаче на Европейската комисия не трябва да ѝ се казва какво да финансира.
“Ако искаме ЕС да остане сигурно убежище за бежанците, трябва да гарантираме, че броят им е управляем”, заяви нидерландският премиер.