
Генерал Петър Павел като млад бил обучаван да шпионира НАТО, след падането на комунизма става шеф на Военния му комитет
Като действащ военен през 1993 г. Петър Павел спасил 55-има свои френски колеги, обкръжени в базата си по време на войната в Босна. Успял да ги евакуира невредими. За рисковата операция по-късно той е бил награден с френски военен кръст за храброст и оттогава ореолът на герой витае над него.
Пенсионираният генерал, който днес е на 61 г., постигна блестяща победа срещу съперника си – бившия премиер Андрей Бабиш, на втория тур на президентските избори в петък и събота. Прозападно настроеният Павел спечели с над 58% от гласовете срещу милиардера популист, което е най-големият марж досега във вот за държавен глава. На 9 март той ще поеме поста от Милош Земан, който често втрещяваше обществеността – и в страната, и в чужбина – с екстравагантните си изказвания и със своята привързаност към Русия и Китай. В Чехия държавният глава е с по-скоро представителни функции, но има силно влияние за оформяне на имиджа на страната зад граница.
“Не мога да пренебрегна факта, че хората имат усещане за все по-голям хаос, липса на ред и несигурност. Държавата престана да функционира - обяви Павел по време на кампанията. – Трябва да променим това. Трябва да играем по правилата, които ще бъдат валидни за всеки. Имаме нужда от генерално прочистване.”
Със спортна фигура и грижливо оформена брада,
бившият елитен парашутист, който се превърна в политик,
рядко се усмихваше при срещите с избирателите, но според чешки анализатори той има много силна харизма и буди респект със своята представителност. Роден на 1 ноември 1961 г., Петър Павел завършва военно училище и академия в комунистическа Чехословакия. Започва бързо да се издига в йерархията, след като става член на комунистическата партия. Критиците му твърдят, че е бил обучаван за агент в западна натовска държава.
“Тогава нямах достатъчно информация и опит, за да вникна в криминалния характер на режима. Сега знам, че членството ми в партията е било грешка”, пише той на сайта си.
Когато през 1989 г. желязната завеса пада, Павел хвърля партийната си книжка, но продължава обучението си в сферата на военното разузнаване и работи за него между 1991 и 1993 г. Попада в първите групи чешки участници в чуждестранната мисия на ООН в Босна по време на сръбско-хърватската война. След като Чехия става член на НАТО през 1999 г., амбициозният млад мъж работи 3 г. в регионалното командване на алианса в Нидерландия. По-късно получава магистърска степен по международни отношения в Кралския колеж в Лондон, преди да стигне първо до поста на командващ спецчастите и накрая - шеф на Генщаба на чешката армия. През 2015 г. оглавява Военния комитет на НАТО.
Отрупан с военни отличия, генералът се оттегля от активна служба през 2018 г. По време на пандемията от COVID-19 Павел създава инициативата “Силни заедно” в помощ на преодоляването на кризи, за набиране на доброволци за болниците и в подкрепа на хората в нужда.
Новата първа дама Ева също е войник - подполковник от резерва
на чешката армия. Запознала се с Павел в гарнизонно общежитие в град Простейов. Тъй като двамата били във връзка по това време, отношенията им се развили чак след няколко години. Имат деца от предишни бракове. Тя - дъщеря на име Ева, а той - двама синове. Павел описва себе си като “дядо, който се радва на внуците си”.
Говори свободно английски, френски и руски. Хобитата му са да пътува, да кара ски, да чете, да прави снимки, но истинската му страст са моторите. Любител е на офроуд карането и в момента притежава спортен мотоциклет BMW.
“В продължение на 33 г. служих на демокрацията и на прозападния път на нашата страна. Вярвам, че делата ми ясно показват ценности, зад които стоя и за които ще се боря, за да бъдат съхранени”, посочва още Павел.
Кампанията между двата тура бе белязана с удари под пояса и вълни от дезинформация. Бабиш се оплака, че е получил анонимни смъртни заплахи, докато Павел дори трябваше да опровергава в туитър собствената си смърт, след като сайт, хостван от руската платформа “Яндекс”, пусна слух, че е починал. Бившият генерал е отявлен критик на военната операция на Москва в Украйна, както и на поведението на руския лидер Владимир Путин. В това отношение той е в пълен синхрон с настоящото чешко правителство на Петър Фиала, което прие хиляди украински бежанци и се застъпва за масирана военна помощ за Киев.
“На тези избори победиха истината, достойнството, уважението и смирението. Убеден съм, че те се споделят от повечето от нас, трябва да ги върнем във всекидневието си и в политиката”, каза новият чешки президент след обявяването на резултатите. Избирателната активност на втория тур е била над 70%.