
Китайското външно министерство обвини САЩ за руската инвазия в Украйна, като заяви, че Вашингтон е създал условия, довели до войната, и осъди изпращането на оръжия, което подклажда конфликта, предаде ДПА.
"САЩ предизвикаха украинската криза и те са най-значителният фактор, който я подклажда. Те продължават да продават тежки и смъртоносни оръжия на Украйна, с което удължават и засилват конфликта", заяви Мао Нин, говорителка на китайското външно министерство, цитирана от БТА.
С това тя отговори на въпрос относно твърдения от американска страна, че китайски компании оказват подкрепа на Русия. Говорителката отхвърли въпросните обвинения като "неоснователни подозрения" и "безпочвен шантаж".
Мао каза, че Пекин "няма да стои настрана и да гледа как САЩ накърняват законните права и интереси на китайските компании".
Дипломатическото напрежение между Китай и САЩ се засили дни преди визитата на американския държавен секретар Антъни Блинкън в Пекин. Посещението му, насрочено за 5 и 6 февруари, ще бъде първата визита на американски държавен секретар в Китай от 2018 г. насам.
Говорителката на китайското външно министерство днес предупреди Вашингтон да не прекрачва "червена линия", подкрепяйки Тайван.
Китайското правителство разкритикува днес контрола на САЩ върху износа на технологии, окачествявайки го като нарушение на търговските правила, предаде Асошиейтед прес. Това стана, след като Япония и Нидерландия са се споразумели да се присъединят към Вашингтон в ограничаването на достъпа на Пекин до материали за производство на модерни микропроцесорни чипове, които могат да бъдат използвани в оръжия.
Външното министерство на Китай не споменава конкретно последното развитие, но обвинява Вашингтон в нарушаване на експортния контрол и организиране на други правителства, за да "поддържат хегемонията си" и да пречат на развитието на Китай.
САЩ се опитват да блокират Китай, за да не може да се сдобие с най-мощните микропроцесорни чипове и технологии. Вашингтон е на мнение, че те могат да бъдат използвани за направата на оръжия, да улеснят контрола на управляващата Комунистическа партия и да допринесат за нарушаването на човешките права.
"Това сериозно нарушава пазарните принципи и международните търговски наредби", каза говорителката на министерството Мао Нин. Според нея това "подкопава стабилността на глобалната промишлена мрежа и веригата за доставки".
Информиран източник заяви пред Асошиейтед прес, че Япония и Нидерландия, важни доставчици на технологии и суровини за чипове, са се съгласили да се присъединят към контрола на САЩ.
Тя не уточни как Пекин може да отговори на по-строгия експортен контрол.
Комунистическата партия е инвестирала милиарди долари, за да развие собствена индустрия за производство на чипове, но продавачите все още се нуждаят от чуждестранно производствено обслужване, суровини и други технологии.
Промишлени експерти очакват китайските производители да станат по-добри, но не могат да произвеждат необходимите чипове за най-модерните смартфони и други продукти.