
В Саудитска Арабия се извършват екзекуции на затворници без предварително предупреждение на семействата им. Това разказват техни роднини пред BBC.
Според нов доклад за правата на човека броят на екзекуциите в Саудитска Арабия се е увеличил почти двойно от 2015 г. насам. Това е и годината, в която крал Салман и синът му Мохамед бин Салман поемат управлението на страната.
Семейството на Мустафа ал-Хаят не е било уведомено, че той ще бъде убит.
Въпреки това близките му все още нямат тяло, което да погребат. Нямат и гроб, който да посетят. Последното, което са чули от него, е телефонно обаждане от затвора, в което той е казал на майка си "Трябва да тръгвам. Радвам се, че си добре".
Нито един член на семейството му не подозирал, че това ще бъде последният път, в който ще говорят с него.
Месец по-късно Мустафа е мъртъв. Той е един от онези 81 мъже, убити на 12 март 2022 г. в най-голямата масова екзекуция в съвременната история на Саудитска Арабия.
Името на Мустафа присъства в дълъг списък, съставен от организацията Reprieve, която заедно с Европейската саудитска организация за правата на човека документира подробно саудитските екзекуции.
На базата на данни, събирани от 2010 г. насам, проучването e установило:
- Броят на екзекуциите в Саудитска Арабия почти се е удвоил, откакто крал Салман поема властта през 2015 г. и назначава сина си Мохамед бин Салман на ключови позиции
- Смъртното наказание редовно се използва за потискане на дисиденти и протестиращи. Това противоречи на международното право в областта на правата на човека, според което то трябва да се използва само за най-тежките престъпления
- От 2015 г. насам са екзекутирани най-малко 11 души, които първоначално са били задържани като ненавършили пълнолетие, въпреки многократните твърдения на Саудитска Арабия, че ограничава използването на смъртно наказание срещу непълнолетни
- Изтезанията са присъщи за саудитските затвори, дори и за децата
Организацията Reprieve е документирала 147 екзекуции в Саудитска Арабия през изминалата година, но твърди, че е възможно да са били и повече. В доклада пише също, че страната използва смъртното наказание срещу чужди граждани, включително жени и наркозависими.
Почти година след това официалните власти не са съобщили на семейството на Мустафа как той и останалите са били екзекутирани. По-големият му брат, Ясер казва, че това е трагедия за семействата.
"Не знаем дали са ги погребали достойно или са ги хвърлили в пустинята, или в морето. Нямаме представа", казва Ясер.
Ясер говори за първи път публично. В момента той живее в Германия, където е получил политическо убежище, след като през 2016 г. бяга от Саудитска Арабия, опасявайки се от същата съдба, която е сполетяла брат му.