
Мирча Джоана е с най-големи шансове за президент на Румъния през 2024 г. Това показват данните от проучване на АТЛАС, цитирано от вестник "Адевърул".
Настоящият заместник-генерален секретар на НАТО е предпочитаният кандидат от 14,5% от избирателите, които имат право да гласуват и води във всички сценарии за втори тур, отбелязва изданието.
Сред другите спрягани имена за поста са европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, премиерът Николае Чука, бившият лидер на либералите Лудовик Орбан, бившият премиер и настоящ евродепутат Дачиан Чолош.
В сценарий, в който социалдемократите издигнат за държавен глава настоящия председател на Камарата на депутатите Марчел Чолаку, надпреварата за президентския дворец Котрочени би спечелила Лаура Кьовеши с резултат от 15,7%. Ако тя се кандидатира, със сигурност би стигнала до втори тур, но би загубила, ако неин опонент е бившият лидер на социалдемократите Мирча Джоана.
Настоящият премиер Николае Чука е предпочитан от 6% до 11% от румънците при всички сценарии за първи тур, предаде БТА. Той би достигнал до втори тур и би загубил от Мирча Джоана, но би бил на равни позиции с лидера на СДП Марчел Чолаку.
Според проучването по отношение на парламентарния вот Социалдемократическата партия води в предпочитанията на избирателите с 25% от гласовете. Опозиционният Алианс за единство на румънците се нарежда на второ място (18%), докато Национално-либералната партия изостава с един процент. Опозиционният "Съюз за спасение на Румъния" събира 11% от гласовете, следван от Демократичния съюз на унгарците в Румъния (5.6%) и Партия “Народно движение” (5.2%).
Голям брой избиратели (56,1%) не одобряват представянето на настоящия президент Клаус Йоханис, 31,4% са доволни от него. 53,2% от румънците дават за държавния глава „лоша или много лоша оценка“, а само 9,6% „много добра или добра“.
Работата на правителството не се одобрява от 57,1% от румънците. 52,5% дават “"лоша или много лоша" оценка за дейността на изпълнителната власт. Само 6,9% твърдят, че е "много добра или добра".
Проучването е проведено между 27 януари и 30 януари 2023 г. върху извадка от 2000 респонденти, чрез произволно цифрово набиране, с допустима грешка от +-2%.