
Премиерът на Косово Албин Курти посочи шест условия, за да приеме създаването на Съюз на сръбските общини, предаде КосоваПрес. Според него Съюзът не трябва да има изпълнителни правомощия и ще бъде създаден след постигането на окончателното споразумение.
Първото условие е съюзът да бъде в съответствие с конституцията и действащите закони в Република Косово.
Второто е, че „Съюзът не може да бъде моноетнически, трябва да промени името си, не може да притежава публична или изпълнителна власт и трябва да обслужва само хоризонталното сътрудничество на общините съгласно конституцията и закона за самоуправление, глава 5“, каза Курти. Той поиска правата на малцинствата да работят на реципрочен принцип, което означава, че всяко право на сърбите в Косово трябва да важи и за албанците в Сърбия.
Третото условие, което Курти изреди, е „съответните права на националните малцинства и механизми за защита да включват в себе си принципа на реципрочност между двете съответни държави (Косово и Сърбия), както и да вземат предвид европейските стандарти и модели“.
Като четвърто условие Курти постави заличаването на „незаконните структури на Сърбия на север (в Косово)“ и предаването на всички нелегални оръжия.
Съгласно петото условие „Съюзът е част от финалното споразумение между Сърбия и Косово и ще бъде изпълнено след взаимното признаване.“ Това, според Курти, ще стане само след като Сърбия приеме принципите от хартата на ООН във връзка с междудържавните ѝ отношения с Република Косово.
Последното условие е сръбският президент Александър Вучич да оттегли писмата, изпратени до петте държави членки от ЕС, които не признават Косово, и до други страни за неприемане на молбата на Република Косово за членство в Европейския съюз. Курти подчерта, че последното „представлява нарушение на същото това споразумение Тачи-Дачич от 19 април 2013 г. (съгласно което трябва да се формира ССО в Косово – бел. ред.)“
Косовският премиер спомена френско-германския план или плана на ЕС, и повтори, че той е добра основа за продължаване на обсъжданията.
„Виждаме това предложение като добра основа за по-нататъшни обсъждания и сме заинтересовани да работим възможно най-интензивно, за да бъде финализирано и подписано от страните. Затова искаме от службата на върховния представител на Европейския съюз за външната политика г-н Жозеп Борел свикване на редовни и чести срещи възможно най-скоро, за да можем да пристъпим към финализиране. Както винаги до момента, аз съм готов да допринеса с максимална конструктивност за намирането на най-доброто възможно решение и също така да осигуря механизми, които гарантират пълното му прилагане“, каза Курти.
Курти каза, че всякакви опити определени членове от основното споразумение в този план да бъдат изваждани и рекламирани като изключителни или като предпоставки за напредък, са колкото безсмислени, толкова и непродуктивни.