
Гръцкият заместник-министър на външните работи Милтиадис Варвициотис предложи днес бюджетът на ЕС да финансира изграждането на гранични заграждения, посочвайки, че физическите бариери намаляват притока на мигранти, съобщава ДПА.
Варвициотис изрази мнението, че Европейският съюз трябва да бъде „честен и открит“ и добави, че „загражденията работят и не трябва да бъдат осъждани от Европейската комисия". Като отговор получи смесени реакции от колегите си от ЕС.
Германският министър по европейските въпроси Анна Лурман каза, че нейната страна „не вярва“ в подобни предложения.
Словашкият министър по европейските въпроси Андрей Станчик подчерта, че е нужно да се направи повече за защитата на границите на ЕС.
Френският държавен секретар по европейските въпроси Лоранс Бун поясни, че „парите на ЕС са, за да подпомагат защитата на външните граници, но няма европейски пари за изграждане на циментови и тухлени постройки“.
Министрите от правителствата на държавите от ЕС са в Брюксел, за да дискутират бъдещи мерки относно поредния опит за справяне с нарастващия брой мигранти, търсещи убежище, и незаконни мигранти в ЕС.
Миналата седмица еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон отново отхвърли идеята за физически заграждения в интервю за Европейския нюзрум, описвайки оградите и стените като „недобро решение“ за миграцията, предаде БТА.
През октомври 2021 г. 12 страни от ЕС, включително Австрия, Полша и Унгария, поискаха от Европейската комисия да се финансира изграждането на физически бариери с бюджета на ЕС, но предложението беше отхвърлено.
Австрийският канцлер Карл Нехамер върна идеята на дневен ред през януари и поиска 2 милиарда евро (2,17 милиарда долара) за разширяване на граничната ограда между България и Турция.