
Земетресението продължи почти две минути. Навсякъде имаше прах. 14-етажният жилищен блок пред нашата кооперация се срути, а под руините загина и мой приятел. Гледките бяха ужасяващи. Това разказва оцелелият Ясин Кардашлар от Адана - един от най-засегнатите градове след опустошителния трус в Турция.
В 4:17 часа местно време 29-годишният Ясин и семейството му спели в апартамента си на четвъртия етаж, когато изведнъж всичко започнало да се люлее.
"Чух ужасен шум, навсякъде имаше прах. Погледнах през прозореца и блокът пред нас го нямаше. Хората бягаха, тези от първия етаж бяха излезли навън. Това направихме и ние - станахме от леглата и слязохме долу", спомня си младият мъж.
А когато излезли извън блока, били покосени от смразяващата гледка - сградата пред техния блок се била срутила, а самото падане на конструкцията нанесло и щети на първите три етажа от кооперацията, в която живеят.
"Нямаше го - само руини. От полицията казаха, че от всички, които са били в този блок, са оцелели само 3-4 души. Намерени са други 20 - всичките са мъртви. От нашия блок има загинало дете - спяло е в близост до мястото, където е разрушен и нашият блок", разказва Ясин, а, за съжаление, негов приятел също се оказва мъртъв под руините на падналата след земетресението сграда.
Ясин Кардашлар и семейството му са живи и здрави, а сега са се настанили временно при приятели извън града, защото според специалистите апартаментът им вече не е годен за живеене, предаде dir.bg. Междувременно местните власти са отворили училища и спортни салони, където останалите без домове да намерят подслон. От общината са осигурили храна, както и санитарни принадлежности.
"В центъра на Адана има 24 срутени сгради. По новините казаха, че загиналите само в града са 146 души, а ранените - 2600", отбелязва още Ясин.
По думите му съгражданите му се нуждаят от подслон, одеяла, обувки и средства, с които да възстановят домовете си. 29-годишният турски гражданин се обръща и към българите, към които таи топли чувства, тъй като е живял за кратко в София и е успял да посети и други градове у нас.
"Надявам се, че тази ситуация няма да се повтори отново, никой не заслужава да премине през това. Трябва да сме обединени и сплотени в тези трудни дни. Сигурен съм, че българите ще ни подкрепят. Ще бъдем много признателни, ако говорят с нашите спасителни служби и организират помощ за пострадалите градове. Оценяваме, че вече има ваши спасители в нашия град и ви благодарим предварително за всичко, което ще направите за нас", обръща се към българските граждани Ясин.
Обстановката в Адана след опустошителното земетресение все още е усложнена. Полицаи, пожарникари и доброволци продължават издирвателните акции за хора, останали под срутените сгради.
Освен в училища и спортни салони, за гражданите без дом са създадени палаткови лагери, част от които са разположени в парковете в града.
По информация на БТА от сутринта до обедните часове българските спасители са претърсили три обекта от общо 11 рухнали сгради в Адана. Сотир Лазаров, който е доброволец, е заявил пред български журналисти, че под отломките има затрупани между 20 и 30 души, но до момента търсенето не дава резултат.
Жителите на Адана разказват, че болниците в Хатай и в Газиантеп са сринати до основи, а пациентите се извозват в Адана.
В една от разрушените сгради в Адана е била и малката сестра на Мериям - Ямур.
“Чакам малката ми сестра, има мъж и деца. Бяха на деветия етаж, никой нищо не ни казва”, разказа Мериям Коюнджу.
“Няма кризисен щаб, кой е починал, кой не. Нищо не знаем, търсим хора в моргата по болниците, гледаме в погребалните агенции, от вчера обиколихме 20 болници”, казва мъж.
Много хора загубиха близките под руините.
“Пет от моите деца са там, за кого да плача повече - за бащата на децата, който е в интензивно отделение или за децата, които са тук”, каза Дилбер Гьокоглу.
Десетки загубиха дома си.
“В Адана в момента е много тежко. Много сгради се срутиха, но много са пред срутване и много хора напускат града в момента. Аз също го усетих, бях на 12-тия етаж, беше като атомна бомба, тези две минути бяха като час за нас”, разказа Фикрет Озкая.
Няма ден, няма нощ всички работят с пълни сили, казват доброволците. Те раздават храна и дрехи на пострадалите в лагерите, организирани от гражданската защита на Турция.
“Помагаме с дрехи, храна и даваме всичките си сили за да помогнем. Това е човешкото отношение, това е мисията ни”, каза доброволецът Незим Ертурул.
До момента официалните данни сочат, че загиналите в Турция и Сирия са около 5000 души, а над 14 000 са ранени. Спасителните операции продължават, а президентът Ердоган обяви едноседмичен национален траур и тримесечно извънредно положение в засегнатите от труса окръзи.