
Говори с Макрон за изтребители, надява се повече да не пращаме военна помощ на Украйна
На срещата на върха на ЕС объркаха президента с Кирил Петков
България не може да приеме европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко на нашата енергетика. Затова, ако се стигне дотам, страната ни ще наложи вето. Това обяви президентът Румен Радев в Брюксел преди началото на извънредната среща на върха на ЕС. По думите му страната ни не може да приеме подобни мерки срещу Москва, защото това би застрашило интересите ни - направени по руски образец,
двата реактора на АЕЦ “Козлодуй” използват единствено руско гориво
Според Радев е време дебатите за Украйна да бъдат насочени към преустановяване на конфликта и възобновяване на дипломатическите отношения. Но подчерта, че ще продължим да подкрепяме украинците в “справедливата битка за свободата на страната им”.
Държавният ни глава изтъкна, че служебното правителство е изпълнило решението на парламента за изпращане на въоръжение от резервите на армията ни, като се надява това вече да не се повтаря.
“Все по-рядко чувам призиви за мир, а само за
победа, без някъде някой да е дефинирал
какво значи тя”, допълни той.
Важна тема, която президентът иска да се обсъди по време на срещата на върха, е антибългарската кампания в РСМ, която не е част от дневния ред. Радев настоява за мониторинг дали се спазват правата на македонските българи.
Институциите в Скопие трябва да докажат с резултати, че наистина се стремят към европейска интеграция, заяви той на среща с френския президент Еманюел Макрон. Именно формулата на Макрон за компромис в края на френското председателство миналото лято бе възприета от Народното събрание въпреки резервите на Радев. Така София вдигна ветото върху старта на преговорите на Скопие. “Наблюдаваме отсъствие на политическа воля за реформи и промяна на конституцията, а вместо това в страната се води поредната антибългарска кампания”, посочи сега Радев пред Макрон.
Българският президент е обявил пред френския и интереса ни да вземем изтребители на лизинг, докато дойдат първите американски F-16. Министерството на отбраната вече прати искания за обвързващи оферти към военните министри на Франция, Швеция и Израел, тъй като няма къде да се ремонтират МиГ-овете ни и ако не се намери алтернатива, ще трябва да се обърнем към партньорите от НАТО за охрана на българското небе.
Европейският съвет пък направи малък гаф, като обърка Радев с бившия ни премиер Кирил Петков. Под снимката на президента в сайта им, макар и за кратко, бе написано: “Пристигане на Кирил Петков, премиер на България”.
Евролидерите посрещнаха топло украинския президент Володимир Зеленски. Той заяви, че няколко страни от ЕС са готови
да предоставят на Киев самолети
Някои от сделките за предоставянето на военна помощ са в процес, а други още не могат да бъдат обявени публично, отбеляза Би Би Си.
Зеленски поиска от Брюксел повече санкции срещу Русия, включително и за IТ сектора, за да се ограничи Москва откъм правене на ракети.
Въпреки аплодисментите президентът чу от ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел, че пътят на Украйна към членство в ЕС ще бъде дълъг и труден.
На срещата на върха, която продължава в петък, лидерите ще коментират и състоянието на икономиката на ЕС, миграцията и сигурността по външните граници на съюза.