
Президентът Росен Плевнелиев и придружаващата го делегация пристигна късно снощи местно време в Сан Хосе - "столицата на Силициевата долина" в САЩ.
В "Гугъл" Poceн Плевнелиев разговаря с Мери Хеминкол, директор на отдел "Глобална предприемаческа инициатива". Основното внимание е насочено към възможностите за навлизане в България на нови технологии и нови инвеститори в тази сфера.
Седалището на Google Labs е в град Маунтин вю, в сърцето на Силициевата долина. Там работят хора от десетки националности, в това число и двадесетина българи.
Компанията обаче не поддържа статистика колко са българите или представителите на други националности. Този факт отразява отношението към работещите хора - важни са резултатите.
В "Гугъл" в целия свят работят около 32 500 души, от тях 10 000 са в градчето Маунтин вю, на около 10 км от Сан Хосе.
В компанията няма и ограничения по възраст, но преобладаващата част от хората са под 30 години. Първоначалната заплата е мужду 40 000 и 70 000 долара годишно. Таван за максимална заплата няма. Всеки ръководител на отдел или звено разполага с бюджет заматериално стимулиране в зависимост от резултатите. Има и годишни бонуси.
"Дрес код" в компанията няма. Храната и напитките в кафенетата са безплатни.
Президентът Плевнелиев ще се срещне и с представители на други водещи софтуерни и интернет компании - "Хюлет пакард" и "Сиско".
София тех парк
Президентът представи и идеята за София тех парк на среща в НАСА. В следващите месеци София тех парк ще се превърне в реална платформа, посочи държавният глава.
Той обясни, че проектът ще бъде финансиран изцяло от европейските фондове по Оперативна програма „Конкурентноспособност", като са заложени 100 млн. лв. „Парите са налични, но това не е достатъчно. Ако нямаш ясна концепция, нямаш и партньори", посочи президентът. Избраният терен е на 4-ти километър и към момента е собственост на Министерството на отбраната.
Според президента след реализирането на проекта за технологичен парк България може да се превърне в регионален лидер в информационните технологии.
„Има много талантливи българи навсякъде по света и аз искам да имат шанс да се върнат в България. Трябва да вземем решение за концепцията на този парк", каза Плевнелиев. По думите му в България хората все още не вярват в проекта и затова е необходимо да се говори и да им се дават примери с действащи технологични паркове.
„Започнах да рисувам лично аз мастър плана на София тех парк", каза още Плевнелиев. „Предложих на Гугъл, Сиско и НР да бъдат партньори на българското правителство и на българската държава при разработването на концепцията и изпълнението на проекта София тех парк", каза президентът. По думите му технологичният парк ще бъде платформа за предприемачество и иновации в областта на информационните и комуникационните технологии.
Моделът и на София тек парк ще предложи Общината, СУ, Техническият университет, БАН, много неправителствени организации, работодателски организации да работят заедно.
Президентът прогнозира, че първата копка на технологичния парк ще бъде със сигурност във втората половина на 2013 г. „Надявам се и на първа копка на първите три сгради - музея „Джон Атанасов", технологичния център и офисната сграда. В края на 2015 г. паркът трябва да работи с офиси, технологичен център, музей, трябва да сме свършили първият етап от него", допълни държавният глава. До края на годината София тех парк ще има парцел, ще има концепция, ще има стратегичеки партньори, ще има ясно финансиране, ще бъде опериращ към края на годината от гледна точка на някои от неговите механизми.