
Израелската полиция използва днес шокови гранати при сблъсъци по време на протести в Тел Авив. В цял Израел е обявен ден на блокада с многобройни протестни акции срещу промените в съдебната система, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че противниците на съдебната реформа смятат, че тя е заплаха срещу демокрацията в страната.
"Израел не е диктатура, Израел не е Унгария", викаха демонстрантите, които блокираха главен път от Тел Авив за Йерусалим, размахвайки сини и бели израелски знамена.
Конна полиция в Тел Авив се опита да спре демонстрантите да пробият барикадите, причинявайки задръстване в движението. Телевизионни кадри на живо показаха как полицията влачи демонстранти извън пътното платно, докато протестиращите викат "срам" и "ние сме мнозинството и сме вън на улицата". Най-малко 9 души са били арестувани, съобщи израелската полиция.
Очаква се протестите да се засилят. Израелският крайнодесен министър на вътрешната сигурност Итамар Бен-Гвир каза, че няма да позволи "анархисти" да блокират пътищата.
Националистично-религиозното израелско правителство на премиера Бенямин Нетаняху предложи през януари т.нар. съдебна реформа. Тя предвижда на депутатите от управляващата коалиция да се даде решаваща роля при избора на съдии и ограничава пълномощията на Върховния съд да отменя закони или да се произнася срещу изпълнителната власт.
Според противниците тези предложения подкопават независимостта на съдебната власт при положение, че Израел няма конституция и има само еднокамарен парламент, контролиран от управляващата коалиция.
Планът още не е станал закон, но вече оказа влияние върху израелския шекел и предизвика загриженост у някои западни съюзници за състоянието на демокрацията в страната.
Нетаняху, срещу когото се води съдебно дело по обвинения в корупция, които той отрича, казва, че промените ще възстановят баланса между отделните власти и ще дадат тласък на бизнеса. Според икономисти и правни експерти обаче те ще изолират Израел и ще предизвикат хаос в икономиката.
Социологически проучвания показват, че планът е непопулярен, като мнозинството израелци предпочитат да бъде постигнат компромис, пише БТА.
Предупреждавайки, че страната е на ръба на "конституционен и социален срив", президентът на Израел Ицхак Херцог настоява да бъде договорено споразумение.