
Стотици демонстранти се събраха днес пред кралския дворец, докато министрите бяха на седмичното си заседание с крал Харалд Пети
9 дни продължиха протестите в Норвегия, които настояват за премахването на вятърните турбини, построени върху пасища за северни елени, които коренното население, саамите, използват. Стотици представители на етноса, както и екоактивисти, включително Грета Тунберг, блокираха днес главния път към кралския дворец в Осло, съобщава БТА.
Демонстрантите настояваха за действия от страна на норвежкото правителство, след като през 2021 г. Върховният съд постанови, че инсталирането на 151 вятърни турбини във централната част на страната, във Фозен, нарушава правата на саамите. Турбините обаче остават в експлоатация 17 месеца по-късно.
Greta Thunberg Arrested and Physically Removed by Police During Protest in Norway - https://t.co/5cg1kOKfFU
Решението на Върховния съд засяга и други проекти, свързани с минната индустрия, електропроводи и вятърни паркове, тъй като обширни територии са използвани от саамите за пасища на северни елени, най-вече в северната и централната част на Норвегия, отбелязва Ройтерс.
Човешките права на саами са нарушени, призна правителството, но в същото време призова за решение, позволяващо увеличаване на производството на чиста електроенергия в парка.
"Хубаво е, че получихме извинение, но това само по себе си не дава на нашите животни пасища и ливади", заяви пред репортери един от засегнатите пастири на северни елени, след като се срещна днес с премиера Юнас Гар Стьоре.
Протестиращите заявиха, че преминаването към зелена енергия не бива да бъде в ущърб на правата на коренното население и блокираха достъпа до няколко министерства, предизвиквайки криза за левоцентристкото правителство на малцинството.
#InPics | Climate activist Greta Thunberg, along with other fellow young environmental campaigners, detained by police during a demonstration against wind turbines in Norwayhttps://t.co/KL3jT7FfCG
Стотици демонстранти се събраха днес пред кралския дворец, докато министрите бяха на седмичното си заседание с крал Харалд Пети. Други пък протестираха пред парламента и развяваха знамена на саамите.
"Накарахме правителството да поеме отговорност за нарушаването на човешките права и да се извини", доволни са някои от демонстраторите. Те се надяват властите да са си извлекли поука и такива ситуации да не се повтарят в бъдеще.