
SVB финансирала стартъпи, дължи на вложителите си около $ 175,4 млрд.
Илон Мъск би купил фалиралата банка SVB и дори би използвал туитър като цифрова банка, обяви самият той през уикенда.
Изпълнителният директор на Туитър и “Тесла” каза, че е “отворен за тази идея”, след като потребител на социалната мрежа го попита дали компанията му би купила SVB, за да се превърне в цифрова банка.
Изненадващият фалит на SVB (Silicon Valley Bank)
смути силно финансовите пазари,
още повече че според експерти това може би не е единичен случай.
Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) затвори SVB и незабавно пое контрола върху активите на банката, възлизащи на 209 млрд. долара, и депозитите на стойност 175,4 млрд. долара.
Това се наложи, след като нейни клиенти изтеглиха много от депозитите си, довеждайки я до срив, което предизвика най-големия банков фалит в САЩ след 2008 г.
Акциите на други банки също се сринаха. Сред тях е нюйоркската Signature Bank, която отчете спад от 23%, First Republic се срина с 50 на сто, преди да се възстанови до 14,8% при затварянето на търговията, а акциите на Pac West спаднаха с 37,9%.
Професорът по финанси от Университета в Сан Диего Дан Рокато предупреди, че макар SVB да е “нишова банка”, вероятно повече фирми ще бъдат изправени пред криза.
“Не мисля, че непременно ще се върнем там, където бяхме през 2008 г., но тези неща не са еднократни”, каза той пред Fox News.
Фалитът на SVB е засенчен само от този на Washington Mutual през 2008 г., чиито активи възлизаха на 307 млрд. долара при обявяването ѝ в несъстоятелност.
SVB беше специализирана в подкрепа на технологични стартъпи, а зависимостта ѝ от тази малка част от икономиката я постави в тежко положение. А ефектът от фалита ѝ се усети и отвъд Уолстрийт. Гигантът Roku твърди, че 26% от паричните му резерви - над 480 млн. долара, са свързани с SVB. Към събота акциите на компанията са паднали с над 42% от този момент на миналата година.
По данни на KPMG през 2021 г., когато лихвените проценти бяха близки до нулата, а лесните пари заляха икономиката, инвестициите на рисков капитал в стартъпи нараснаха до рекордните 671 млрд. долара в САЩ. Това направи и бизнеса на SVB процъфтяващ, тъй като стартъп клиентите на банката увеличиха депозитите си в нея, като през 2021 г. те нараснаха почти двойно.
Именно депозитите помогнаха на SVB да разшири кредитния си портфейл. Но според проф. Рокато неспособността на банката да покрие разходите си на фона на нарастващите лихвени проценти я повлече в “спирала на смъртта”.
SVB инвестирала голяма част от допълнителните парични средства от депозитите на клиентите в американски държавни ценни книжа и други държавни облигации, което е стандартна практика в банките.
Ситуацията се променя, след като преди година Федералният резерв започна да повишава лихвените проценти.
Така инвестициите в рисков капитал намаляват, а клиентите на SVB започват да теглят средства от сметките си по-бързо от очакваното, за да покрият разходите си.
В същото време нарастващите лихвени проценти намалиха и пазарната стойност на ценните книжа, в които SVB е инвестирала.
Миналата седмица SVB разкри, че в условия на парична недостатъчност е
била принудена да продаде притежаваните от нея облигации със загуба от 1,8
млрд. долара Банката обявява, че ще търси 2 млрд. долара от инвеститорите, за да покрие дефицита.
Съобщението предизвиква паника в Силиконовата долина, а в четвъртък някои известни инвеститори в рисков капитал започнаха да призовават компаниите от портфейла си да изтеглят всички депозити от SVB.
В петък SVB се опита да намери алтернативно финансиране, включително чрез продажба на компанията. По-късно през деня обаче от FDIC обявиха, че SVB е затворена и поставена под неин надзор.
В дните преди срива на SVB цените на акциите на петте най-големи банки на Уолстрийт - JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo и Goldman Sachs, рязко спаднаха.
Само за последната седмица стойността на акциите на Bank of America, която обслужва около 67 милиона клиенти, намаля с 11,8%.
Експертите обаче са убедени, че големите банки могат да преодолеят финансовите сътресения.
А стартъпите, които бяха в основата на SVB, се оказаха затруднени да свържат двата края.
“Хората изведнъж могат да се окажат в безизходица”, казва Карен Петру от Federal Financial Analytics, консултантска компания във Вашингтон.
Според FDIC вложителите в SVB ще имат пълен достъп до застрахованите си депозити не по-късно от понеделник сутринта.
Всеки вложител е застрахован в размер на най-малко 250 хил. долара. Какво ще се случи с клиентите, които имат по-големи депозити, засега не е толкова ясно.