
Опозицията има 24 часа да внесе вот на недоверие срещу правителството
Френският президент Еманюел Макрон рискува и реши да наложи непопулярната си пенсионна реформа, избягвайки непредвидимо гласуване в Националното събрание, съобщи Би Би Си. Минути по-късно протестиращи започнаха да се събират на площад “Конкорд”, където Луи XVIII и Мария-Антоанета са били обезглавени заедно с хиляди други по време на Френската революция.
“Еманюел Макрон, президент на бизнес босовете, идваме за теб”, скандира тълпа от протестиращи студенти на “Конкорд”.
Въпреки че планът за повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години беше приет от горната камара на Сената в четвъртък, министрите осъзнаха, че
нямат достатъчно гласове
законопроектът да мине в долната камара.
В парламента премиерът Елизабет Борн обяви, че ще разчита на конституционна процедура, която според експерти се разглежда като ядрена опция, тъй като може да доведе до революция на фона на нестихващите протести заради реформата. Член 49:3 позволява на правителството да приема законодателство без гласуване. Този ход е напълно законен и е залегнал в конституцията от самото ѝ създаване през 1958 г. Но през последното десетилетие все повече се възприема като недемократичен инструмент.
“Не можем да залагаме бъдещето на нашите пенсии, тази реформа е необходима”, каза Борн на сесия на долната камара на парламента. Докато тя заемаше трибуната, депутати от левицата пееха националния химн “Марсилезата” и държаха плакати с надпис “Не на 64”. Речта на премиерката беше прекъсната с викове: “Оставка, оставка!”. Борн обвини опонентите си, че блокират демократичните процеси, и увери, че е имало достатъчно преговори по темата.
Опозиционните партии сега имат 24 часа, за да внесат вот на недоверие, преди документът да стане закон.
“Днес е първият ден от края на мандата на Еманюел Макрон”,
заяви Матилд Пано, председател на групата на крайнолявата партия “Непокорна Франция”.
Лидерът на крайнодясната партия “Национално обединение” Марин льо Пен обяви, че ще подкрепи вот на недоверие срещу правителството.
“Това е пълен провал за Еманюел Макрон”, каза тя, твърдейки, че той не е успял да убеди французите в реформата си.
Веднага след решението на властите парламентът пък се превърнал в абсолютна джунгла, съобщават западни агенции. Почти невъзможно било човек да мине през тълпата от журналисти и депутати. Народните представители били бесни на Макрон, че няма да гласуват, заради хода му.
“Това правителство не е достойно за нашата Пета република, за френската демокрация”, каза Фабиен Русел, ръководител на Френската комунистическа партия.
Спорната реформа предизвика седмици на протести и стачки във Франция. Тя не само повишава възрастта за пенсиониране с две години, но изисква и допълнителна година на вноски в националната пенсионна система.
Въпреки че Макрон беше преизбран миналата година с платформа за пенсионни реформи, неговата управляваща коалиция няма мнозинство в парламента и щеше да се нуждае от подкрепа от Републиканската партия за вота. Депутати от президентската формация “Възраждане” прекараха сутринта в четвъртък в отчаяни опити да съберат необходимия брой гласове. Те знаеха, че дори някои от техните членове могат да гласуват “против” или да се въздържат, изправени пред очевидната непопулярност на законопроекта.
Според източник, присъствал на среща в Елисейски дворец в четвъртък,
Макрон е казал на Борн и други, че е искал да има гласуване.
“Но смятам, че финансовите и икономическите рискове от гласуването на законопроекта са твърде големи”, обявил президентът, добавяйки, че това е причината да подкрепи хода за пропускане на вота.