
Регионалните избори в Нидерландия, произведени на 15 март в 12-те провинции на кралството, донесоха исторически успех на новото Фермерско-гражданско движение (BoerBurgerBeweging/BBB) - дясна популистка аграрна партия, оглавена от журналистката Каролине ван дер Плас, която от 2021 г. е единствен член на парламента от тази политическа сила, съобщава БТА.
Около 13 милиона нидерландски граждани бяха призовани да упражнят правото си на глас на изборите, които ще определят състава на регионалните парламенти в провинциите. Избирателната активност беше 57,5 на сто.
Законодателната власт в Нидерландия се осъществява съвместно от краля и от двукамарен парламент - Генерални щати. В горната, т.нар. Първа камара има 75 депутати, избирани от Провинциалните щати (парламенти) на основата на пропорционално представителство за срок от 4 години. Тази камара няма законодателна инициатива, но всички нормативни актове трябва да бъдат одобрени и от нея, преди да бъдат подписани от министър-председателя.
В долната, Втора камара има 150 депутати, избирани чрез преки избори по пропорционална система с 4-годишен мандат. Тази камара има право на законодателна инициатива.
Изпълнителната власт се осъществява съвместно от краля и от правителството. Кралят назначава правителството и министрите.
Регионалното управление се осъществява от 12-е провинции. Те контролират пространственото планиране, здравеопазването и отдиха, надзирават политиката и финансите на общините и т.нар. съвети по водата, които управляват дигите и други водни съоръжения в страната.
Четирите партии от управляващата десноцентристка коалиция на премиера Марк Рюте - Народната партия за свобода и демокрация (НПСД), партия "Християнски съюз", "Демократи-66" и "Християндемократически призив" (ХДП) - понесоха значителни изборни загуби, дотолкова, че коментатори говорят за политически трус.
Изборният резултат застрашава стабилността на министър-председателя и повдига въпроси дали той ще е в състояние да прокарва важни закони за селскостопанската реформа, защитата на климата и политиката по предоставяне на убежище, резюмира ДПА.
Големият победител е Фермерско-гражданското движение (БББ), което според неокончателни резултати събира около 19% от гласовете. Формацията ще има 15 места в горната камара от общо 75 и се изравнява с коалицията на социалдемократите и "Зелени леви", които за пръв път се явяват заедно на избори.
Анализатор на Асошиейтед прес изтъква, че изборният резултат е "категоричен упрек" към управляващите.
Важно е да се има предвид, че законодателите в Провинциалните щати, избрани в сряда, ще избират националните сенатори в края на май.
Победата на Би Би Би в провинции на цялата територия на Нидерландия, и то при положение, че Ван дер Плас е единственият законодател на партията на национално равнище, свидетелства за дълбоко негодувание от традиционната политика в Нидерландия, което се простира далеч извън електоралната база на Фермерско-гражданското движение.
Очаква се Би Би Би да е най-голямата политическа сила поне в пет провинции.
В речта си след обявяване на резултатите Ван дер Плас каза: "Всички ние сме нормални хора, а всички хора, които гласуваха за нас, са нормални граждани", отбелязва АП.
"Обикновено, когато хората вече нямат доверие в правителството, те си остават у дома. Днес те показаха, че не желаят да си стоят у дома, а искат гласът им да бъде чут", заяви още лидерката на движението.
Показателно е, че християндемократите от ХДП – партията, която от години традиционно представляваше много фермери и консервативни избиратели в селските райони и която е част от управляващата коалиция, е един от големите губещи.
Нидерландските гласоподаватели често използват междинните избори за законодателни органи в провинциите, за да дадат израз на недоволството си от действащото правителство, коментира АП.
Такива успехи обаче, може да се окажат и мимолетни, защото непостоянните избиратели популисти лесно се колебаят в симпатиите си. Преди 4 години крайнодесният популистки "Форум за демокрация" спечели най-голям дял от гласовете, но този път се оказа "покосен". Водената от Тиери Боде крайнодясна формация, която през 2019 г. получи около 15 процента подкрепа, сега се срина до 3 на сто, отчита в. "Гардиън".
Ван дер Плас описва БББ като дясна и социална партия. Първоначално действията й бяха съсредоточени върху бъдещето на фермерите и на селските общини, но сега тя отваря "ветрилото" и се насочва към много по-широк електорат. Андре Краувел - политически анализатор от университета в Амстердам, нарича това "простонароден популизъм".
Вотът на 15 март ще усложни живота на премиера Рюте, дошъл на власт през 2010 г. Той е ветеран, смятан за политически "сървайвър", който е умел в скрепването на съюзи, за да прокарва политиката си в раздробения нидерландски политически пейзаж.
Сега обаче, ако БББ и коалицията на социалдемократите и "зелените" получат по 15 места, работата на Рюте в горната камара, където и досега управляващите нямаха мнозинство, ще стане още по-трудна. Четиристранната коалиция вероятно ще има 24 места, при 32 досега.
Премиерът ще трябва да избира дали да се сближи с левия блок, който е за по-амбициозни екологични политики, или с БББ, който пък е за смекчаване на политиките за ограничаване на замърсяването с нитрати.
Правителствената коалиция е амбицирана до 2030 г. да съкрати с 50% в национален мащаб емисиите на замърсители, основно въглероден окис и амоняк. Министрите наричат това "неизбежен преход", насочен към подобряване на качеството на въздуха, водата и почвата.
Тези планове обаче, предизвикаха масови протести на фермери през последните години. Стигна се до блокади с трактори на центрове за зареждане на супермаркети, подпалване на купи сено по протежение на магистрали, изсипване на тор и блокади на пътищата, както и митинги пред домовете на политици. Акциите на фермерите привлякоха внимание от много посоки и държави - от Марин Льо Пен, през полската "Право и справедливост", та чак до Доналд Тръмп, припомня "Гардиън".
В много ферми в цялата страна националното знаме е обърнато в знак на протест. Именно в разгара на протестите започва да набира сила и БББ. Създадено през 2019 г., движението печели едва 1% от гласовете на националните избори през 2021 г., а Ван дер Плас, отразявала в медиите селскостопанска тематика, става член на парламента.
Собствената й популярност също расте, благодарение на подчертано "земния" й имидж. След като става депутатка в Хага, тя отива на работа с трактор, отбелязва АП.
Първоначално Ван дер Плас членува в ХДП, но напуска малко след регионалните избори през 2019 г. Основава БББ като реакция на вълната от фермерски протести през октомври същата година. Година по-късно е единодушно избрана за лидер на БББ. По време на кампанията за общите избори през 2021 г. се насочва към избиратели в селските райони и дори обещава да създаде "министерство на селския живот". Тогава БББ печели едно място и през март 2021 г. лидерката й влиза в законодателния орган.
Не е изключено възходът на БББ да засили решимостта на управляващата коалиция да довърши мандата си, който приключва през 2025 г., вместо да предпочете предсрочни избори.
Рюте обаче ще се сблъска с проблеми в опитите си да намали драстично замърсяването, причинявано от селското стопанство, промишлеността и транспортния сектор, за да бъдат защитени уязвими естествени местообитания.
Както отбелязва изданието "Политико", БББ се появи сякаш от нищото и изпревари десноцентристката НПСД на премиера Рюте. БББ се радва в момента на "метеоритен възход", смята "Политико". Но не е сигурно дали след време няма да се превърне в "падаща звезда", повтаряйки съдбата на "Форум за демокрация".
За момента Каролине ван дер Плас казва, че е "готова да разговаря с всички". "Нидерландия вече ясно показа, че ни е дошло до гуша от тези политики", отбелязва наред с това тя. "Не става дума просто за въглерода, а за гражданите, които (политиците) не виждат, не чуват и не приемат сериозно", допълва лидерката.
Нивата на въглерода в почвата и във водата в Нидерландия - вторият най-голям износител на селскостопански продукти в света, надвишават границите, определени от ЕС. Този проблем стана причина за спиране на строителни проекти, въпреки голямата жилищна криза, а защитници на околната среда спечелиха съдебни дела и принудиха правителството да намали вредните емисии и да съхранява природата, преди да дава разрешения за строеж.
БББ твърди, че проблемът се преекспонира и поминъкът на фермерите става жертва на "зеления" преход. Анализатори казват, че движението се намества идеално в популистка рамка, която обрисува действията в защита на климата като нова форма на тирания, налагана от правителствата и глобалните елити на обикновените отрудени граждани, чиито основателни тревоги до голяма степен са пренебрегвани.
Доскоро фокусът на популистите беше върху проблеми, свързани с идентичността: имиграцията, ЕС, казва Матайс Родаюн - политолог от университета в Амстердам. "Нещата се изместиха към "зеления" преход. "Зелените" проблеми стават част от културните войни", цитира го "Гардиън".
Успехът на БББ е знак, че се подклажда "отбиване на удара", свързан със "зелената" тематика. И това може да се окаже много разрушително в някои държави, особено за коалиции, предупреждава Родаюн.
Други важни въпроси, които и занапред ще предизвикват разделение, са тези за имиграцията и правото на убежище, допълва анализаторът. Не е чудно успехът на БББ, предвиждат някои експерти, да бележи началото на края на Рюте като премиер след 13 години начело. А това може да послужи и като предизвестие какво може да очаква и други европейски правителства.