
Дъщерята на управлявалия 27 г. азиатската страна Ислам Каримов - Гулнара забърква една от най големите корупционни схеми в историята
Някога я наричаха принцесата или Парис Хилтън на Узбекистан и нито един от тези прякори не изглеждаше пресилен за . По-голямата дъщеря на управлявалия 27 г. азиатската страна президент Ислам Каримов притежаваше всичко, от което една млада и амбициозна жена се нуждае, за да е под светлината на прожекторите в цял свят, дори да живее в толкова отдалечено място от световния шоубизнес.
Сп. “Форбс” я описва като поразително привлекателна жена, която идва от страна, която не излъчва много блясък, но напълно отговаряща на стереотипа за постсъветското материално момиче.
През 20-те си години се изявява като поп звезда с псевдоним Гугуша,
успяваща да привлича за дуети световни звезди като Жерар Депардийо. След като завършва няколко университета в Узбекистан и даже получава професорска степен, се насочва към магистърски програми в Ню Йорк и Харвард. Започва работа във външното министерство на родината си и много бързо е изпратена за посланик в Испания и в представителството на ООН в Женева.
Приключвайки с дипломатическата си кариера, се насочва към различни бизнес инициативи, рекламирани като част от мащабен план за модернизация на управляваната от баща ѝ държава. Освен това притежава тв канал, бижутерска марка и живее в дворец с винарна и нощен клуб. Често представя Узбекистан на различни международни форуми и около 2008 г. започват да се прокрадват информации, че ще наследи баща си на поста му.
5 г. по-късно обаче нейната приказка приключва. САЩ повдигат обвинения срещу Каримова по Закона за чуждестранните корупционни практики, след като установяват, че чрез американски финансови институции са направени плащания за $ 865 млн. към свързани с нея лица и фирми. Средствата основно са подкупи от няколко телекомуникационни компании, които искат да развиват бизнес в Узбекистан.
Някои от твърденията им се потвърждават и от узбекските тайни служби, което допълнително разпалва започналия вече между Ислам Каримов и дъщеря му скандал. Стига се до съдебно дело и в Ташкент по обвинения за присвояване на обществени средства. Въпреки сериозните им размери е осъдена на 5 г. домашен арест. Така на 41-годишна възраст обичащата пътешествията и бляскавия живот Гулнара е затворена в апартамент. Профилите ѝ в социалните мрежи са закрити и повечето от публикуваните снимки заличени. Тя не е виждана публично години наред дори на погребението на баща ѝ през 2016 г. Появяват се слухове, че е убита. Даже
синът ѝ Ислам настоява за публични доказателства, че майка му е жива
Такива се появяват по ново дело за правен на пари. Гулнара е осъдена този път на 10 г. затвор, но отново е пусната под домашен арест, за да се стигне до принудителното и изпращане в затворническа колония през 2019 г. Дъщеря ѝ успява да заснеме клип как двама мъже насилствено я извеждат от апартамента им в узбекската столица. Обяснението на прокуратурата е, че многократно е нарушавала условията за домашен арест, като е напускала жилището си и е използвала интернет.
Междувременно и в други държави започват разследвания на активи, свързани с Гулнара. Швейцария разсекретява данни, че тя притежава $ 131 млн. в различни европейски банкови сметки и бе постигнато споразумение с новата власт в Узбекистан средствата да бъдат използвани за създаването на специален фонд за обществени нужди в страната.
Русия, която конфискува 6 нейни апартамента в Москва, обеща също да даде на Ташкент половината от продажбата им. Запорирани са и имотите ѝ в Лондон.
Преди дни неправителствената организация “Свобода за Евразия” публикува разследване, което показва, че Гулнара Каримова е похарчила $ 240 млн. за имоти по цял свят. Става въпрос за най-малко 14 луксозни жилища. Освен в британската столица тя е придобила недвижимо имущество в Хонконг, Дубай, Франция и Швейцария.
“Стореното от Каримова е един от най-големите случаи на подкупи и на корупция на всички времена”, смята Том Мейн, сътрудник в Оксфорд, който е участвал в разследването на организацията. По думите му дъщерята на узбекския диктатор и приближените ѝ са успели да продадат част от придобитото чрез корупционни схеми имущество, преди да бъде запорирано.
Интересът към правенето на пари на обичащата лукса на богатите западни столици Гулнара Каримова започва след развода ѝ с родения в Афганистан предприемач Мансур Маскуди. Двамата се женят през 1991 г. и бързо той се превръща в един от най-успешните бизнесмени в Узбекистан. Двойката обаче предпочита да живее повече в САЩ, където Мансур е отраснал. Затова и там се води разводът им през 2003 г. Първоначално съд присъжда родителските права върху сина и дъщеря им на бащата, но след като майката не се съобразява с разпоредбите му, е издадена заповед за нейния арест. Тя е осъдена да плати $ 3,2 млн. разноски по делото. До задържането ѝ не се стига, даже успява да си върне родителските права върху децата след няколко години, но се налага да се върне в Ташкент.
В отговор узбекските власти обвиняват Маскуди във
финансови измами в особено големи размери
Бизнесът му в страната е конфискуван, а семейството му е изгонено от Узбекистан.
В живота на Гулнара Каримова влиза нов мъж. Рустан Мадумаров е част от популярна узбекистанска поп група, но бързо се превръща в бизнесмен покрай влиятелната си половинка. Според разследването на “Свобода за Евразия” той и други нейни приближени хора са посочени като действителни собственици на купуваните луксозни имоти.
Мадумаров също е изпратен в затвора за десетилетие, след като новата власт в родината му в сътрудничество с други държави установява, че обкръжението на Гулнара е заграбило близо 1,5 млрд. долара.
Синът ѝ Ислам Каримов-младши, който живее в Лондон, обаче смята, че обвиненията са силно преувеличени и на майка му се приписват неща, които други са извършили. Ако имаше някакви доказателства, то съдебните процеси в чужбина вече щяха да са приключили и да има конфискация, казва той през 2017 г. По думите му много други хора са изнасяли пари с контейнери от Узбекистан след смъртта на дядо му и не са били наказани, защото всичко е свързано предимно с публичната страна на нещата, а не с търсенето на истината.