
Палачинки с пъдпъдъци хапнаха двамата лидери
“Москва ще те преизбере за президент през 2024 г.” - това прогнозира китайският лидер Си Дзинпин пред руския си колега Владимир Путин в понеделник на среща в руската столица. “Добре дошъл, скъпи приятелю”, приветства го стопанинът на Кремъл.
3-дневната визата на китайския президент в Русия започна с безпрецедентни мерки за сигурност. 50 автомобили го чакаха на летище “Внуково-2”.
По време на срещата между двамата лидери Дзинпин продължи с размяната на любезности, като отбеляза, че чрез силното лидерство на колегата му през последните години страната му е постигнала изключителен просперитет, който народът ще оцени.
Китайският президент е първият лидер, който се срещна с Путин, откакто Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за ареста му в петък заради военни престъпления в Украйна.
Посещението на Си Дзинпин идва в изключително чувствителен момент и за двете държави. Кремъл се стреми да си засвидетелства силна и явна подкрепа от Пекин пред света по отношение на конфликта с Киев. Президентът на Китай пък пристигна в Москва, след като посредничи за разрешаването на дългогодишен конфликт между два исторически съперника в Близкия изток - Саудитска Арабия и Иран.
Само преди седмица двете страни се съгласиха да възобновят дипломатическите и търговските си отношения, както и да работят в посока постигането на сигурност за народите си. Саудитска Арабия прекъсна връзките си с Иран през януари 2016 г., когато демонстранти щурмуваха нейното посолство в Техеран, след като Рияд екзекутира видния шиитски мюсюлмански духовник шейх Нимр ал Нимр. Иначе казано, Пекин се старае
да играе ролята на медиатор на два фронта,
за да засили позициите си на международната сцена. Като се имат предвид тесните връзки на Китай с Русия обаче, възможен сценарий е Киев да не допусне Пекин като посредник в потушаването на военните действия.
Че срещата между руския и китайския президент беше важна за утвърждаване на съюзничеството между двете страни, се знаеше много преди тя да се проведе. Проличаха обаче и някои различия в желанията на лидерите. За Москва беше важно Путин да даде ясен сигнал на Запада, че Китай пази гърба му. Следователно негова цел бе да представи посещението като знак за пълно одобрение на Пекин по отношение на инвазията в Украйна.
“Китай и Русия са най-големите съседи, стратегически партньори за всестранно сътрудничество, водещи световни сили и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН. И двете страни следват независима и автономна външна политика и разглеждат отношенията помежду си като един от основните приоритети в дипломацията”, заяви в официалното си изявление Кремъл непосредствено преди срещата на лидерите, с което ясно определи очакванията си от нея.
Китай обаче имаше други приоритети, предвид, че поддържането на добри отношения за президента Си Дзинпин с неговия руски колега надхвърлят значително аспекта на войната. Двете страни делят граница от 4300 км, приблизително еквивалентна на ширината на Европа. До началото на този век точното местоположение на границата дори не беше окончателно установено. Така че в интерес на Пекин е да стабилизира тези отношения при всяка възможност. Трябва да се има предвид още, че заставането на страната на Москва по отношение на конфликта ѝ в съседна Украйна непременно
би донесло на Пекин повече негативи, отколкото позитиви
Затова и в края на февруари - година след началото на войната, китайското правителство предложи свой план за деескалация на напрежението между двете враждуващи държави и постигането на мир в Европа.
Непосредствено преди срещата между двамата лидери в Москва правителствата на Обединеното кралство и Украйна призоваха Си Дзинпин да използва пътуването си до Русия, за да сложи край на войната в Украйна.
Говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко уточни, че властите следят отблизо посещението на Си и заяви, че страната му очаква китайският лидер да използва своето “влияние върху Москва, за да я накара да сложи край на агресивната война” срещу страната му. Подобно беше и изявлението от Даунинг стрийт.
По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че въпросите, повдигнати в мирния план на Китай, ще бъдат обсъдени по време на преговорите.
По повод представения от Китай мирен план Песков заяви, че гласът на Пекин трябва да бъде чут, но нюансите на предложението са важни. Той отбеляза, че всякакви инициативи, които могат да доближат Москва и Киев до мир, заслужават внимание.
Късно в понеделник руски медии пък съобщиха и менюто за вечерята на лидерите на Китай и Русия. На двамата президенти се очакваше да бъде сервирана седемстепенна вечеря с основно руска храна, включително нелма (риба) от река Печора в Северна Русия, традиционна руска супа с морски дарове и палачинки с пъдпъдъци, както и руско вино.