
Френският президент твърдо убеден да прокара спорната пенсионна реформа
На прага на гражданска война се озова Франция след двата неуспешни вота на недоверие срещу правителството на Макрон заради прокарването на спорната пенсионна реформа.
В понеделник след вота в парламента протестиращите в Париж влязоха в тежки сблъсъци с полицията, запалиха насъбралите се от вече седмица купища боклуци, катереха се по коли, мятаха предмети и използваха сълзотворни спрейове. От иначе лъскавите парижки булеварди, претъпкани с недоволни граждани, се издигаше гъст дим.
Над 230 души бяха арестувани заради хаоса
Масово в демонстрациите се включиха млади хора.
Наложи се мерките за сигурност да останат засилени и във вторник. Центърът на Париж все още не беше разчистен от безредиците, продължили до късно през нощта. Синдикатите тепърва организират протести в четвъртък. Виждаха се и надписи с графити: “Няма да бъдем управлявани от член 49,3”. Механизъм, вписан във френската конституция, доби популярност през последните дни. Той позволи на премиерката Елизабет Борн да приеме законопроекта за пенсионната реформа без гласуване в пленарната зала.
Провалът на опозицията в понеделник е огромно облекчение за Макрон, тъй като означава, че правителството му остава на власт. Ако вотът на недоверие беше успешен, то повишаването на пенсионната възраст от 62 на 64 години, за което президентът толкова се бори, вероятно нямаше да се осъществи.
Първият вот на недоверие не мина на косъм -
не му достигнаха едва 9 гласа в Националното събрание. Той бе предложен от Националното обединение на Марин льо Пен и събра 278 от необходимите 287 гласа. Нейната партия се считаше за най-голямата заплаха за кабинета. Вторият вот беше внесен от крайнодесни депутати, но те събраха едва 94 от гласовете в залата.
Провалът на двете гласувания означава, че парламентът на практика е приел пенсионната реформа, изтълкува председателят на Националното събрание Яел Браун-Пивет. Предстои обаче с проекта да се занимае и Конституционният съвет. Той има право да отхвърля отделни текстове, но обичайно няма такава практика.
Според проучванията
близо 70% от французите не
подкрепят пенсионната реформа и искат оставката на кабинета на премиерката Елизабет Борн.
На този фон Макрон заяви на среща със свои съюзници в Елисейския дворец, че не възнамерява да разпуска парламента, нито да прави правителствени промени или да свиква референдум. Президентът е категоричен, че без реформата френската пенсионна система не може да бъде спасена.
Дефицитът, отчетен в нея, е на стойност 12,5 млрд. евро
По думите на участник в срещата в Елисейския дворец Макрон е поискал от подчинените си “в рамките на най-много три седмици” предложения за “промяна на подхода и дневния ред на реформите”.
Идеята за повишаването на пенсионната възраст далеч не е непозната на французите. Самият Макрон призовава за това още от 2019 г. Реформата беше част и от програмата му на президентските избори миналата година, когато той беше избран за втория си мандат след балотаж с крайнодясната Марин льо Пен.