
Експерти предупреждават, че социалните мрежи влияят на състоянието на финансовите институции
Акциите на банковия сектор в Европа се понижиха в четвъртък, тъй като нестабилността, обхванала глобалната финансова система този месец, подтиква инвеститорите да се приспособят към предстоящите по-предизвикателни икономически и кредитни условия, съобщават западни издания. Според информацията индексът на водещите европейски банки (.SX7P) се понижи с 2,1%, като акциите на германските гиганти Дойче банк и Комерцбанк паднаха съответно с 2,1% и 3,2%. Стойността на базираната в Лондон компания за финансови услуги “Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си” пък спадна с 3%.
“Основите на европейския банков сектор изглеждат здрави
Но продължаващата криза на доверието може да ограничи желанието на банките за риск и да намали потока от кредити”, твърдят експерти.
Сътресенията във финансовата сфера, започнали с колапса на две банки в САЩ, се разпространиха бързо по целия свят, увличайки едно от най-големите банкови имена в Европа в 167-годишната “Креди Сюис”. Тя беше принудена да сключи брак по сметка с Ю Би Ес, за да се предотврати по-широка криза, припомнят медии.
Същевременно въпреки фалитите късно в сряда Федералният резерв на САЩ обяви последното си увеличение на лихвените проценти - ход, насочен към намаляване на инфлацията, но който прави заемите по-скъпи за потребителите. Увеличението от 0,25% се очаква да повиши основния лихвен процент до 4,75%-5% спрямо почти нула процента преди година, което е най-високото ниво от 2007 г. насам.
“Вложителите трябва да знаят,
че техните депозити са сигурни Процесът за понижаване на инфлацията до 2% има да извърви дълъг път, който вероятно ще бъде неравен”, предупреди шефът на Федералния резерв Джером Пауъл. Той определи банковата система в страната като “здрава и устойчива”.
Политици от Вашингтон до Токио подчертават, че сътресенията са различни от кризата преди 15 години, като коментират, че банките са по-добре капитализирани и средствата са по-лесно достъпни. Въпреки това според наблюдатели банковата система е по-уязвима от слухове и бързи движения в ерата на могъщите социални мрежи, а това е предизвикателство за регулаторите, които се опитват да тушират нестабилността.
Социалните мрежи напълно променят играта в банковите бягания (когато хората теглят всичките си спестявания, защото са изплашени, че банката им ще фалира - б.р.), смятат експертите.