
За подобен случай преди 10 г. наш капитан спечели дело в Страсбург
Българските рибари, задържани в петък в Румъния заради нерегламентиран улов на акула, бяха освободени и се завърнаха в България. Корабите им обаче все още са задържани и стоят на пристанището в Констанца.
След пристигането си у нас капитаните на плавателните съдове поискаха оставката на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) доц. Ваня Стаматова. Те я обвиниха в некомпетентност и уронване на престижа им, след като в национален ефир ги нарекла “бракониери”.
“Явно някои мои думи са интерпретирани неправилно. Никога не съм наричала рибарите, които са били заловени, бракониери. Дали са такива, може да каже единствено съдът. Към този момент не мисля, че има необходимост да подавам оставка. Ако съм била разбрана неправилно, отново се извинявам на рибарите и пак казвам - ИАРА ще им окаже пълно съдействие според правомощията, които има”, поясни Стаматова. Тя допълни, че от Румъния няма постъпило нищо официално за това какво точно се е случило.
По-рано рибарите припомниха, че спазват изцяло разпоредбите на ЕК и имат право да ловят риба в общите европейски морски зони, както и че няма обща забрана за улов на черноморска акула. По думите им, ако има такава издадена заповед от Букурещ, то би следвало тази заповед да важи само и единствено за румънците.
Мъжете разказват, че преди няколко месеца е имало конфликтни ситуации между български риболовни кораби и катерите на румънската Гранична полиция. Твърдят, че те с агресивни маневри са избутвали нашите плавателни съдове, за да се върнат от общите води в българската зона.
Разпитите на рибарите са били цяла нощ, имало е и обстойно претърсване на корабите.
Темата коментира и българският вицепрезидент Илияна Йотова: “Това не е прецедент. Преди десет години или малко повече български кораб беше арестуван уж в румънски води.” Капитанът на този кораб миналата година спечели делото си в съда в Страсбург. Йотова припомни, че тогава в качеството ѝ на евродепутат е започнала много мащабна кампания за освобождаването и на кораба, и на неговия екипаж, но въпреки усилията процедурата се е проточила.
“В момента е много важно да се види точно каква е претенцията на румънската държава. Според мен усилията на българските дипломати трябва да бъдат доста по-амбициозни в това отношение. Надявам се, че този път недоразумението ще бъде изчистено по-бързо от страна и на нашите румънски колеги”, допълни Йотова.