
Тълпите искат спиране на съдебната реформа
Масови протести и стачки блокираха цял Израел заради решението на премиера Бенямин Нетаняху да уволни министъра на отбраната Йоав Галант. От месеци стотици хиляди хора излизат по улиците срещу мащабните промени в правната система, които според някои застрашават демократичните основи на страната. Ситуацията обаче излезе извън контрол след отстраняването на Галант в неделя, защото е опонент на плановете на премиера.
Протестиращите блокираха летища, улици, болници, посолствата по света спряха работа, а десетки кметове обявиха гладна стачка.
Заради избухналото напрежение се очаква Нетаняху
да постави на пауза реформата,
заявиха високопоставени служители от израелското правителство.
Спорните реформи на Нетаняху предлагат да се позволи на обикновено мнозинство от 61 гласа в 120-местния Кнесет да отменя почти всички решения на Върховния съд и да се позволи на политиците да назначават повечето от съдиите.
Промените се инициират от правосъдния министър Ярив Левин и председателя на комисията по правосъдие в Кнесета Симча Ротман.
И за двамата се смята, че гледат с ненавист на Върховния съд, който според тях е силно пристрастен към израелските заселници, силно религиозната общност и мизлахите - евреи от близкоизточен произход.
Съдебната реформа би помогнала на Нетаняху да избегне наказателно преследване в процеса за корупция срещу него. Делото предизвика четиригодишна политическа криза, която раздели Израел по въпроса дали Нетаняху може да ръководи страната.
След пет пъти избори от 2019 г. насам, на които политиците не успяха да съставят стабилни правителства, блокът от екстремистки и религиозни партии, оглавяван от “Ликуд” на Нетаняху, спечели мнозинство на вота през ноември 2022 г.
Коалицията планира пълното анексиране на окупирания Западен бряг, отмяната на законодателството в подкрепа на ЛГБТ, премахването на законите за защита на правата на жените и малцинствата, както и разхлабването на правилата за действие на полицията и войниците.
Върховният съд на Израел играе огромна роля на балансьор, тъй като страната няма официална конституция или втора законодателна камара в парламента.
Президентът Исаак Херцог призова Нетаняху незабавно да спре реформата: “Дълбока загриженост обгръща цялата нация. Сигурността, икономиката, обществото - всичко това е застрашено. Очите на целия народ са насочени към вас”, написа той в туитър.
Според бившия премиер Ехуд Барак правителството се опитва
да превърне Израел в диктатура
“Това е най-тежката криза, която сме имали през последните 75 г.”, заяви Барак.
Опасенията, че предложенията ще доведат до подкопаване на демокрацията и върховенството на закона, предизвикаха най-голямото протестно движение в историята на Израел.
Сред стачкуващите са държавни служители на местно ниво, асоциацията на медсестрите, десетки болници, Централната банка, фондовата борса, главното летище в Тел Авив, пристанища, железници, университети, както и ресторанти.
Нетаняху пък призова протестиращите в Йерусалим да се държат отговорно и “да не действат насилствено”. Заради протестите в понеделник срещу кабинета имаше и вот на недоверие, но не мина в парламента.