
"Вулкан" на пръв поглед тя прилича на обикновена консултантска фирма за киберсигурност. Изтичането на секретни файлове от компанията обаче разкрива, че тя е помагала в кибервойната на Владимир Путин.
Хиляди страници секретни документи разкриват как служителите на "Вулкан" са работили за руските военни и разузнавателни служби, за да подпомагат хакерски атаки, да обучават агенти преди атаки срещу националната инфраструктура, да разпространяват дезинформация и да контролират части от интернет.
Работата на компанията е свързана с Федералната служба за сигурност (ФСБ), оперативните и разузнавателните отдели на въоръжените сили, известни като ГРУ и ГРУ и руската организация за външно разузнаване (СВР).
Документи свързват "Вулкан" с известната хакерска група Sandworm, която според правителството на САЩ два пъти е причинила прекъсване на електрозахранването в Украйна, предизвикала е срив на Олимпийските игри в Южна Корея и е стартирала NotPetya - най-разрушителния в икономическо отношение зловреден софтуер в историята. С кодово име Scan-V тя претърсва интернет за наличието на слабости, които след това се съхраняват, за да бъдат използвани при бъдещи кибератаки.
Друга система, известна като Amezit, представлява план за наблюдение и контрол на интернет в регионите под командването на Русия и също така подпомага дезинформацията чрез фалшиви профили в социалните медии.
Трета система Crystal-2V, също създадена от "Вулкан" представлява програма за обучение на кибероператори в методите, необходими за разрушаване на железопътна, въздушна и морска инфраструктура. Във файл, обясняващ софтуера, се посочва: "Нивото на секретност на обработваната и съхранявана информация в продукта е "Строго секретно".
Файловете на "Вулкан", които датират от 2016 г. до 2021 г., са изтекли от анонимен източник, разгневен от войната на Русия в Украйна. Подобни изтичания на информация от Москва са изключително редки. Дни след инвазията през февруари миналата година източникът се обръща към германския вестник "Зюддойче цайтунг" и заявява, че всъщност ГРУ и ФСБ се крият зад "Вулкан".
"Хората трябва да знаят какви опасности крие това. Заради събитията в Украйна реших да оповестя тази информация. Компанията върши лоши неща, а руското правителство е страхливо. Разгневен съм от нахлуването в Украйна и от ужасните неща, които се случват там. Надявам се, че ще можете да използвате тази информация, за да покажете какво се случва зад затворени врати", казва източникът на информацията, цитиран от Guardian.
По-късно той споделя данните и допълнителната информация с базирания в Мюнхен разследващ стартъп Paper Trail Media. В продължение на няколко месеца журналисти, работещи за 11 медии, сред които "Гардиън", "Вашингтон пост" и "Льо Монд", разследват файловете в консорциум, ръководен от Paper Trail Media и Der Spiegel.
Пет западни разузнавателни агенции потвърждават, че файловете на "Вулкан" изглеждат автентични. "Вулкан" и Кремъл обаче мълчат.
Изтеклите данни съдържат имейли, вътрешни документи, планове на проекти, бюджети и договори. Те дават представа за мащабните усилия на Кремъл в киберпространството в момент, когато той води брутална война срещу Украйна. Не е известно дали инструментите, създадени от "Вулкан", са били използвани за реални атаки в Украйна или другаде.
Някои от документите в изтичането на информация съдържат, илюстративни примери за потенциални цели. Един от тях съдържа карта, на която са изобразени точки в САЩ. Друг съдържа данни за атомна електроцентрала в Швейцария.
В други инженерите препоръчват на Русия да увеличи собствените си възможности, като използва хакерски инструменти, откраднати през 2016 г. от Агенцията за национална сигурност на САЩ и публикувани онлайн.