
Решение на Конституционния съд в Република Северна Македония създаде напрежение сред настояващите за увеличаване на заплатите служители в институциите в областта на културата, които тази сутрин протестираха за пореден път.
На свое заседание Конституционният съд е взел решение за отмяна на два члена от Закона за изменение и допълнение на Закона за заплатите и другите възнаграждения на избраните и назначавани лица в Република Северна Македония, които се отнасят до базата на заплатите на изборните длъжности.
„Конституционният съд счита, че в случая е налице двойственост в уредбата на въпроса за основата на работната заплата на избраните и назначавани лица, което представлява непоследователност в правната уредба на тази материя. Съдът установи, че има едновременно две норми за определяне на основната работна заплата, включени в един и същи закон, според който основата се определя според средната работна заплата, получена предходната година, определена от Държавната статистическа служба, а второто е оспорваната разпоредба, в която основата е определена от фиксирана сума от 25 726 денара, която с корекция от четири процента (предвидена от втората оспорена разпоредба), възлиза на 26 755 денара, което всъщност е базата, която е в сила в момента", се казва в съобщение на Конституционния съд.
В резултат на това решение се оказва, че работните заплати на министрите и назначените на държавни длъжности ще трябва да бъдат коригирани, като според изчисленията на синдикатите увеличението на заплатите може да достигне 78%, в същото време отделни сектори в Северна Македония протестират и настояват за увеличение на заплатите, което е далеч по-ниско от този процент.
Президентът Стево Пендаровски коментира в профила си във Фейсбук, че не е добре във време на криза да бъдат увеличавани бюджетни заплати и призова правителството да намери законово решение по казуса.
Вицепремиерът по икономическите въпроси Фатмир Битичи, който участва в конференция за предизвикателствата пред жените по пътя към ЕС, коментира, че решенията на Конституционния съд не могат да бъдат пренебрегнати и ако има друго решение, той ще го подкрепи.
Министърът на външните работи Буяр Османи заяви, че от медиите е научил за решението на Конституционния съд, и че казусът има два гледни точки. „Добре е заплатите на политиците да се увеличат, защото са ниски, а това е важен въпрос както в борбата с корупцията, така и за привличането на по-качествени кадри в политиката, но те трябва да бъдат последни в списъка на гражданите, които трябва да получат увеличение на заплатите”, каза Османи, след като засади дръвчета в Парка на франкофонията.
След тържествен военен ритуал в казармата в Петровец министърът на отбраната Славянка Петровска коментира, че правителството обмисля корекция на коефициентите за отделните длъжности, за да може увеличението да бъде приемливо.
Решението на Конституционния съд е окончателно и следва да бъде уважено. Но това не означава, че заплатите на всички назначени ще се увеличат автоматично със 78 на сто, както спекулира част от обществото, казват от правителствената пресслужба на въпрос на МИА.
От правителството уточняват, че замразяването на базата за определяне на заплатите, което Конституционния съд е отменил, е позиция на правителството, което е защитавало тази мярка пред Конституционния съд, но след решението ще бъдат разгледани възможностите за намаляване на коефициентите за изчисляване на заплатите на назначените на държавни длъжности, за които има законова възможност, за да не да натовари бюджета, предаде БТА.
„В момента минималната и средната работна заплата, както и размерът на пенсиите са на най-високото ниво досега и ще продължим да работим за увеличаване на заплатите и пенсиите, но и за намаляване на издръжката на живота, за да осигурим по-висок стандарт на живот за гражданите. Всеки гражданин трябва да живее автентично и неговият труд трябва да бъде оценяван според квалификацията, обхвата и сложността на работата, която върши или е вършил”, информира пресслужбата на правителството на Република Северна Македония.