
Най-големият финландски всекидневник "Хелзингин саномат" пренесе днес борбата си срещу руските медийни ограничения в популярната онлайн видеоигра Counter-Strike, за да отбележи Световния ден на свободата на печата, предаде Ройтерс.
Главният редактор Антеро Мука каза, че вестникът е трябвало да прояви креативност в опита си да се бори с ограниченията и е решил да скрие статиите си за войната на Русия в Украйна, написани на руски, в онлайн играта със стрелба "Counter-Strike" (CS), популярна по цял свят, включително сред младите руснаци, предаде БТА.
Русия потиска независимата журналистика в страната, след като започна така наречената "специална военна операция" в съседна Украйна миналата година, като забрани свободното писане и възпрепятства достъпа на руснаците до медийно съдържание от други страни.
В отговор на законите на Москва, които ограничават медийната свобода в Русия, "Хелзингин саномат" миналата година започна да публикува някои от новините си за войната на руски, но Русия бързо забрани достъпа до тях.
"Тъй като сме силно обезпокоени за ситуацията с медийната свобода и свободата на словото в Русия, решихме, че може би е възможно да открием някои нови канали, с които да дадем на руската аудитория малко надеждна, независима журналистика, като например за ситуацията в Украйна", каза пред Ройтерс Мука преди Световния ден на свободата на печата, който се отбелязва днес.
"Counter-Strike" бе пусната от американската частна компания за изработка на игри "Вaлв корпорейшън" през 2012 г. и е сред десетте най-известни компютърни игри по целия свят, сочат данни на "Нюзуу".
Вестникът е създал карта на неопределен източноевропейски град, в който се води война, наречен "de_voyna", което се свързва с руската дума за война. Употребата на думата е забранена в Русия, когато става дума за конфликта в Украйна.
Картата дава достъп до тайна стая, където вестникът е скрил снимки и текстове, които говорят за жестокостите, на които репортерите и фотографите на вестника са станали свидетели в Украйна по време на войната.
Мука каза, че вестникът не е поискал разрешение от "Вaлв" за кампанията, тъй като играта позволява на потребителите да създават и добавят свое съдържание в платформата.
"Ако дори малцина младежи в Русия само заради тази игра се замислят за няколко секунди какво се случва в Украйна", значи си е струвало, подчерта той.