
Китайски и британски изследователи откриха вкаменелост на неизвестен досега вид евриптерид (морски скорпион) на 450 милиона години, предаде Синхуа.
Изследователският екип, ръководен от Института по геология и палеонтология в Нанкин към Китайската академия на науките, съобщи за находката в публикация в сп. „Джърнъл ъв палеонтолоджи“. Фосилът, открит в близост до град Нанкин в източен Китай, датира от периода ордовик, който е най-ранният регистриран период в страната.
Благодарение на своята кръгла глава с черупка под формата на парабола, 15-сантиметровият морски скорпион е по-симпатичен от откритите досега евриптеридни видове, каза Уан Хан, докторант в института и участник в изследването. Уан поясни обаче, че всъщност това е свиреп океански хищник.
По думите на Чжан Юендун, друг изследовател от института и участник в проекта, новооткритият морски скорпион е сред най-старите евриптериди, регистрирани на територията на Китай. Учените от екипа са се натъкнали и на вкаменелости от други видове морски животни като водни гъби, предаде БТА.
Появата на нови материали и напредъкът на палеонтологичните изследователски методи ще бъдат в основата на проучванията на китайските евриптериди в бъдеще, каза Чжан.
Researchers from China and the UK have discovered fossils of a previously unknown eurypterid (sea scorpion) dating back 450 million years to the Ordovician period in E China's Zhejiang, the earliest recorded in the country, said a study published in the Journal of Paleontology. pic.twitter.com/960bwtXu8m
— China Science (@ChinaScience) May 16, 2023