
Европарламентът гласува с мнозинство вчера против Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АКТА), като на практика уби споразумението на територията на Европейския съюз.
"Против" гласуваха 478 депутати, 165 се въздържаха, а 39 бяха "за".
22 европейски държави, включително България, подписаха през декември споразумението. Правителството в София замрази ратификацията в Народното събрание в очакване на вота на Европарламента.
Това е първият път, когато депутатите в Страсбург упражняват правото си по Лисабонския договор за отхвърляне на международно търговско споразумение. Гласуването означава, че нито ЕС като цяло, нито отделни държави членки ще могат да се присъединят към AКTA.
Споразумението, договорено от ЕС, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Швейцария, трябваше да засили борбата с онлайн пиратството и вноса на фалшифицирани стоки.
Основният защитник на AКTA от ЕНП - Кристофер Фиелнер, заяви в дебата преди вота, че парламентът трябва да отложи окончателното гласуване до произнасянето на Съда на ЕС по съвместимостта на AКTA с договорите на ЕС. Предложението му обаче бе отхвърлено от депутатите.
Основните притеснения на противниците на АКТА бяха, че договорът ще ограничи свободата в интернет и ще доведе до създаването на нов Биг Брадър. По време на дискусиите преди вота Европарламентът преживя безпрецедентно пряко лобиране от хиляди граждани на ЕС, които призоваваха за отхвърляне на споразумението в улични демонстрации, съобщения до електронните пощи на евродепутатите и обаждания до офисите им. Парламентът получи и петиция, подписана от 2,8 млн. граждани, призоваваща към отхвърляне на договора.
Говорител на Европейската комисия обяви пред АП вчера, че тя може да се опита да съживи АКТА, след като излезе становището на Европейския съд дали споразумението нарушава основните човешки права в съюза.
Коментар
Това е победа за демокрацията, откритостта и мобилизацията, заяви председателят на ПЕС и лидер на БСП Сергей Станишев, като напомни, че милиони граждани излязоха по улиците срещу споразумението. "Господа, АКТА е мъртва!", обърна се пък левият евродепутат Кристиан Вигенин към ЕК и изрази учудването си от упорството на десните да подкрепят споразумението въпреки позицията на Европарламента и най-масовите общоевропейски граждански протести.
Отхвърлянето на АКТА е победа на хората, те запазиха достъпността и свободата на интернет, коментира и колегата му Ивайло Калфин след вота.