
Над всяко его стои интересът на хората, убеждава ги Чука, който след 6 месеца начело на кабинета предава поста след 2 дни
Макар и безпрецедентен за България, моделът на ротиращи се премиери явно има почва на Балканите - това е актуалният румънски вариант на управление.
И в северната ни съседка решението за правителство, чиито министър-председатели се въртят на определен период, бе взето в името на излизането от политическата криза. Това стана през 2021 г. Разликата е, че в Румъния има коалиция между партиите в правителството, а у нас - не.
Само след два дни там предстои първата в историята на страната ротация на премиерския пост между двете партии в управляващата коалиция, като досегашният министър-председател от Националната либерална партия Николае Чука ще отстъпи поста си на социалдемократа Марчел Чолаку.
Това решение дойде след редица сложни преговори между партиите как да се излезе от кризата, настъпила след разпадането на предишната коалиция на либералите и Съюза за спасение на Румъния, както и
няколко неуспешни опита за правителство на малцинството
Как Румъния стигна до задъдената улица? На изборите в края на 2020 г. социалдемократите спечелиха с около 29%. Либералите останаха втори с близо 25%, но направиха коалиция със Съюза за спасение на Румъния, които бяха спечилили 15% от вота на избирателите. Това партньорство обаче не продължи дълго - този съюз се разпадна през есента следващата година.
В крайна сметка миналия ноември се състави новата управляваща коалиция между Социалдемократическата партия, Националната либерална пария и Демократичен съюз на унгарците в Румъния.
След преговори дали да има предсрочни избори, които са трудни поради естеството на конституцията на Румъния,
първата политическа сила реши да си подели управлението с либералите
чрез ротация на премиерския пост.
Така Чука оглавява кабинет с 8 министри от своята дясноцентристка партия, 9 членове от социалдемократите и 3-ма от унгарската група, като лидерът на последната - Хунор Келемен, става негов вицепремиер. Зад тази формация застава мнозинство от 318 депутати, а 126 гласуват “против”.
Първоначално депутатите от либералната партия
не се спогаждат много добре с десните си колеги, които са обвинявани в корупция
Но малко преди гласуването Чука им заявява, че “над всяко его и всяко политическо противопоставяне стои интересът на румънците”.
Съгласно споразумението между трите партии мандатът на настоящия премиер Чука трябва да продължи до 25 май. След два дни лидерът на социалдемократите - Чолаку, трябва да застане начело на правителството до следващите парламентарни избори през 2024 г.
При ротацията не се сменя само премиерът - предвидено е
завъртане и на вицепремиерския пост, както и на няколко министерски
- на правосъдието, финансите и транспорта. Освен това след като Чука вече не е премиер, се предвижда той да оглави Сената в Румъния. (Парламентът е двукамарен - съставен е от Сенат от 137 членове и Камара на депутатите с 314.)
През март се появиха слухове за напрежение в коалицията, свързано с ротацията на министрите, рискът бе от предсрочни избори. Но Чолаку увери, че смените ще се направят, ще бъде обявена нова управленска стратегия и нов екип от министри. Иначе кабинетът се справя с овладяването на кризите.
В миналото социалдемократите си навлякоха гнева на избирателите и инвеститорите заради политиките на големи разходи, включително скок на пенсиите и детските, които повлияха на инвестиционния рейтинг на страната.
Със сформирането на коалиция и споразумението за редуване на премиерите настъпи краят на дългогодишното съперничество, в което партиите се бореха за всичко - от обвинения в корупция до икономически приоритети.
Чолаку обеща да продължи сътрудничеството, като
фокусът е върху усвояването на около 80 млрд. евро
от фондовете на ЕС до края на това десетилетие. Това включва изпращане на искания за използване на средства от програмата на ЕС за помощ след пандемията, на които се разчита да стабилизират икономиката на страната.
Други важни цели на коалицията са намаляване на данъците върху доходите и данъчни облекчения върху заплатите, държавна помощ за стимулиране на вътрешното производство за храни, 1% данък върху оборота на големите компании, нов закон за офшорната вятърна енергия.
Възможно е двете партии да обмислят политически съюз преди изборите, който да осигури по-дългосрочна стабилност, анонсира Чолаку.