
Населението на Великобритания се е увеличило с 606 000 души през миналата година заради рекорден брой чужденци, влезли в страната. Това стана ясно от огласени в четвъртък данни на националната статистика, които подложиха на силен натиск британските власти да предприемат бързи действия.
Въпросът за многото мигранти на Острова беше водещ при решението на Обединеното кралство да напусне ЕС в началото на 2020 г., като българите и румънците бяха сочени като
основна заплаха за работните места на англичаните
и британската социална система. Две години по-късно обаче се оказва, че потокът на пристигащи в Обединеното кралство чужденци не спира, но той вече не е от европейци. Близо 90% от пристигналите са от страни извън ЕС. Най-много са дошли от Украйна – 114 000, и от Хонконг – 52 000, което се дължи на улеснените процедури за прием на търсещи убежище от двете държави. Афганистанците пък са най-голямата част от влезлите нелегално в страната с лодки през Ламанша и изместват по този показател албанците.
Гражданите на Албания обаче оглавяват класацията на репатрираните през миналата година за извършени престъпления във Великобритания. Общо 807 албанци са изпратени в родината си заради сериозни нарушения на британските закони. А преди дни стана ясно, че Лондон ще плати на Тирана 12 млн. паунда, за да прибере още около 200 престъпници да доизлежат присъдите си в албански затвори. Сред тях има убийци, изнасилвачи и наркотрафиканти, които трябва да останат зад решетките поне още 10 г., а капацитетът на британските затвори е 99% запълнен.
България също е в топ 10 на държавите с репатрирани престъпници, показват данните на британското вътрешно министерство. През миналата година са ни върнати 62-ма български граждани, което ни нарежда на осмо място в тази непрестижна класация. На първо място в нея е Албания с 807 души, а на второ Румъния – с 538. Наскоро британските медии съобщиха за българска джебчийка, която е била депортирана у нас през 2018 г. заради извършена кражба на улицата и има забрана да влиза във Великобритания, отново е съдена за подобно престъпление. 27-годишната Керанка Николова успява да се върне на Острова през март тази година с паспорт, издаден на моминското ѝ име. Тя е осъдена сега на 24 месеца затвор, след като открадва 4000 паунда от 74-годишна английска пенсионерка. По време на процеса срещу нея става ясно, че има три деца в родината на 11, 9 и 4 години.
От опозицията определиха огласените данни като голям провал на управляващата Консервативна партия, която откакто спечели властта през 2010 г., непрекъснато обещава, че ще намали имиграцията. Според нейни представители увеличаването на населението с такъв голям брой чужденци за толкова кратко време неизбежно ще доведе до редица сътресения в британското общество, като проблеми за социалните и здравни системи, дори скок на цени на имоти и наеми заради недостатъчно жилища.
Бившият лидер на Британската партия на независимостта Найджъл Фараж, който разпалваше страховете как Великобритания ще бъде наводнена от българи и румънци по време на кампания за Брекзит, каза, че данните за рекордната миграция са доказателство за скъсаното доверие между избирателите и сегашното правителство. Всичко, което то прави по въпроса, е да изсипва още и още лъжи, коментира той.
Още преди да стане ясно, че нетната миграция е достигнала рекордни нива, британските власти обявиха някои промени във визовата си система. Те ще засегнат основно семействата на хора, които идват да следват в английски университети. Причината е, че
този тип визи са се увеличили със 750%
през миналата година в сравнение с 2019 г. Издадени са били около половин милион студентски визи и още 136 000 на техни роднини, което кара властите да подозират, че този тип разрешителни се използват по-скоро за незаконен достъп до английския трудов пазар. Затова даването им ще бъде ограничено само до лица, които наистина успеят да докажат, че близките им зависят от тях и ще ги издържат финансово в Обединеното кралство по време на следването си.
Няма точни данни за влезлите във Великобритания българи през миналата година, тъй като част от тях притежават статут на уседналост заради предходен престой в страната, преди тя да напусне ЕС. Той им дава право свободно да я посещават и напускат, без да им е необходима виза, каквато след Брекзит вече се изисква за новопристигащите да учат и работят европейски граждани.