
Лодка с около 500 мигранти на борда, включително новородено бебе и бременни жени, е изчезнала в централната част на Средиземно море, съобщиха днес две неправителствени организации, цитирани от Ройтерс.
"Аларм Фон", организация, която приема обаждания от мигрантски плавателни съдове в опасност, каза, че е загубила връзка с лодката в сряда сутринта.
В това време лодката се е носела по течението с изгаснал двигател в открито море на около 320 км северно от либийското пристанище Бенгази и на повече от 400 км от Малта и южния италиански остров Сицилия.
Италианската неправителствена организация "Имърджънси" каза днес, че в продължение на 24 часа корабите "Лайф съпорт" и "Оушън вайкинг" са търсили без успех изчезналата лодка, но не са открили следи от корабокрушение.
Говорител на "Имърджънси" каза днес, че търсенето продължава и добави, че е възможно мигрантите да са били спасени от друга лодка или да са успели да поправят двигателя на своята и да са се отправили към Сицилия.
Италианската брегова охрана съобщи вчера за спасяването на 423 мигранти и други 671 търсещи убежище по време на две отделни операции, но "Аларм фон" каза, че те не са били свързани по някакъв начин с изчезналата лодка.
Италианската брегова охрана за момента не е коментирала въпроса.
Отделно от това германската НПО "Ес О Ес хюманити" каза, че 27 мигранти в морето са били качени от петролен танкер и незаконно са били върнати обратно в Либия.
Съгласно международното хуманитарно право мигрантите не могат да бъдат насилствено връщани в страни, в които има риск от сериозно малтретиране, а в Либия широко разпространените случаи на малтретиране на мигранти са подробно документирани, предаде БТА.
"Пърформанс шипинг", гръцка компания, чиято собственост е танкерът "Пи Лонг бийч", вероятно имащ връзка със случая, за момента не е отговорила на запитванията за коментар, пратени от Ройтерс.
Европейските правителства заемат все по-твърда позиция по отношение на миграцията, включително в Италия, която е изправена пред рязко увеличение на броя на пристигащите по море. През годината досега са регистрирани повече от 47 000 новопристигнали, в сравнение с около 18 000 през същия период на 2022 г.