
Десетки българи се събраха в Лондон, за да поздравят писателя за получения „Букър“
„Един народ, който празнува 24 май, който празнува деня на азбуката, не може да бъде унищожен, не може да бъде потиснат. Не може да не създава хубави неща.“ С тези думи писателят Георги Господинов се обърна към десетките българи, събрали се в Кралското географско дружество в Лондон в събота вечер.
Те бяха дошли на концерт за Деня на светите братя Кирил и Методий, прераснал в празненство за престижната литературна награда „Букър“, която романът „Времеубежище“ на Георги Господинов получи в навечерието на празника. Писателят призна, че е бил изненадан от еуфорията около отличието, която някои коментатори сравниха с тази от четвъртото място по футбол на световното в САЩ през 1994 г.
„Най-хубавото е, че тази радост идва за книга, написана на български. Тази радост идва за нещо, което е направено простичко с 30-те букви, които всеки от нас е научил в първи клас. Най-хубавото е това, че би могло да вдъхне кураж на млади хора. Казвам го, защото и аз съм имал нужда от този кураж и съм чел нашите писатели и големи поети, и съм си казвал: Значи може на български език да се правят прекрасни неща“, сподели Господинов.
Преводачката на книгата на английски Анджела Родел, която също споделя наградата с него, пък разкри, че българските букви са променили нейния живот. Тя се сблъсква за първи път с тях, докато е все още ученичка в родната Америка. „Видях ги на една стена, но тогава бях още невежа и помислих, че е руска азбука. Заинтригувах се обаче много и се записах да уча български език“, сподели Анджела Родел. Тя се мести да живее в България, влюбва се в българския фолклор и култура. По време на концерта в Лондон Анджела изпя българска песен под съпровод на кавал от Теодосий Спасов.
Виртуозният изпълнител бе част от 5-часовия концерт, организиран от Българския културен институт в Лондон. В него се включи и известният български цигулар Светлин Русев. Освен страхотното си изпълнение на сцената той бе част и от филма „До последния каприз“ на актьора Иван Юруков, който също бе показан по време на празничното събитие.
Министърът на културата Найден Тодоров и посланикът ни в Лондон Марин Райков благодариха на всички българи, дошли да отпразнуват заедно 24 май, който тази година ще се запомни с „литературния Оскар“ за романа „Времеубежище“. Докато получаваха автографи от Георги Господинов, сънародниците ни не спираха да му благодарят, че ги е накарал да изпитат национална гордост, както никога досега.
„Аз също съм усещал през годините едно леко недоверие в началото, с което винаги ни посрещат и много ми се щеше вече да не е така. Надявам се тази награда да бъде една малка стъпка, малко открехване на вратата и да имаме нещо, в което винаги съм вярвал - не срама, не гордостта, а спокойствието да си българин“, каза Господин под бурните аплодисменти на десетките българи, дошли да споделят радостта си от голямата наградата за неговия роман.