
Сърбите, които са мнозинство в северната част на Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още виждат Белград като своя столица
Косовският премиер Албин Курти направи видеообръщение във Фейсбук към косовските граждани по повод ескалацията на напрежение в Северно Косово, където косовски сърби протестират от няколко дни пред сградите на общините в Звечан, Зубин поток и Лепосавич заради избирането на косовски албанци на бойкотираните от сърбите местни избори.
Протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията и мироопазващите сили на НАТО КейФОР в община Звечан, при което на 29 май бяха ранени около 30 военни от КейФОР и най-малко 52-ма сърби. Косовски полицаи, журналисти и техните автомобили също бяха нападнати.
По думите на Курти, „въпреки ниската избирателна активност, която се дължи на бойкота, за който сърбите са били задължени и им е било продиктувано да направят, четиримата избрани кметове в северните косовски общини са единствените, които имат легитимност да бъдат в сградите на общините и в служба на гражданите“. По тази причина, според Курти, те имат „пълната, неограничена и непрекъсната подкрепа“ от страна на правителството в Косово, предаде БТА.
Курти заяви, че „демокрацията не може да бъде преустановена, нито да бъде държана като залог“ и че нейното упражняване е гарант за мира и сигурността, независимо от заплахите или опасностите.
По думите на Курти косовските институции са повишили нивото на комуникация с международните партньори, а успокояването на ситуацията на север в Косово е обща цел. Курти подчерта, че знае, че на протестите вчера и онзиден в Северно Косово е имало и мирни протестиращи, но по думите му протестите не са били мирни. Той осъди нападенията над косовската полиция, военните от КейФОР и журналистите, които са изпълнявали своите задължения.
Автомобили на журналисти от Косово и Албания бяха нападнати и изпотрошени, а някои от превозните средства на косовската полиция бяха надраскани с кръст и четири С-та („Само слога србина спасава“, букв. „Само съединението спасява сърбина“ – неофициално мото на сърбите, което беше изписано по автомобили на косовската полиция и коли на мироопазващите сили на НАТО КейФОР – бел. ред.) и „руски символи“, като буквата „Z“, информират местните медии.
Курти изтъкна, че на всички е станало ясно след събитията в Северно Косово в последните дни, че „насреща стоят крайнодесни маскирани групировки, които вандализират, нападат, изгарят всяко нещо, което не считат за сръбско, и които въздигат националистически и шовинистични символи като кръст и четири С-та и буквата „Z“ на руската агресия в Украйна“. Той подчерта, че „екстремистите и милиционерите си имат свои имена“, не са народ и че сръбската общност (в Косово) трябва да се освободи от тях.
Курти пожела бързо и пълно оздравяване на ранените и благодари на новоизбраните кметове косовски албанци, че въпреки трудностите са изразили „искрена воля да служат на гражданите, която се е доказала и в такива ситуации“, като създалата се в северните косовски общини. Той изрази благодарност към полицаите, военните от КейФОР, журналистите за работата им и на гражданите на Косово за доверието и подкрепата.
Сърбите, които са мнозинство в северната част на Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово и все още виждат Белград като своя столица. Сърбия също не признава независимостта на Косово. Сърбите отказаха да вземат участие в местните избори през април и кандидатите от албански произход спечелиха изборите в четири общини, населени предимно със сърби, при избирателна активност 3,5 процента. Сърбите призоваха косовското правителство да отстрани албанските кметове от кметствата и да допусне местните администрации, финансирани от Белград, да се върнат към задълженията си.