
В Градината на праведниците в Милано беше отбелязана годишнината от спасяването от депортиране на българските евреи по време на Втората световна война.
През 2023 г. се навършват 80 години от извършването на един геройски акт, който няма прецеденти в историята. Тогава в изключително сложна вътрешна и международна ситуация българският народ защитава висшите морални стойности, демонстрирайки смелост пред целия свят. В първите редици на защитниците на българските евреи са 43-ма депутати, които подписват писмото на зам.-председателя на Народното събрание Димитър Пешев. С този документ се иска да бъде спряно изпълнението на заповедта за депортиране на 48 хиляди евреи.
80-тата годишнина от тази смела постъпка беше отбелязана с вечер в Градината на праведниците, с която бяха припомнени историческите събития, довели до спасяването на евреите. Събитието беше организирано със сътрудничеството на българското Министерство на външните работи и на нашия Институт за култура. Присъстваха Генералният ни консул в Милано Ани Паскалева, президентът на фондацията „Мемориал на Шоах” в Милано Роберто Ярач, представителят на областния съвет на Ломбардия Рафаеле Катанео, общинският съветник Даниеле Нахум.
Основателят и президент на фондация „Гариво” Габриеле Нисим, който от над 20 години се ангажира в изследване на личностите праведници, каза, че спасяването на евреите в България е уникален факт в Европа. Именно Нисим със своята книга „Човекът, който спря Хитлер” (1998) направи известно делото на Димитър Пешев в целия свят. „С книгата си се ангажирах да направя популярна историята на Пешев в пет парламента – в София, Брюксел, Рим, Берлин, Израел. Днес тази история е изключително актуална, защото сме ангажирани да защитим достойнството на украинския народ. Припомнянето на Праведниците означава да научим различните нации в света как да бъдат справедливи в нашето време, за да не се повтарят трагедиите. България даде морален урок на света и затова с тази инициатива в Милано поискахме да припомним за него”, каза още Нисим.
В събитието участваха доц.д-р Румяна Маринова-Христиди от историческия факултет на СУ „Св.Климент Охридски” и представители на общинските власти в Милано. В края на вечерта беше положен венец пред паметната плоча за Димитър Пешев в Градината на праведниците.