
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще пътува днес до Саудитска Арабия, за да стабилизира отношенията между Вашингтон и Рияд след години на все повече разногласия по теми, простиращи се от Иран и регионалната сигурност до цените на петрола, предаде Ройтерс.
Очаква се Блинкен да се срещне с високопоставени представители на Саудитска Арабия, като има вероятност да се срещне и с министър-председателя принц Мохамед бин Салман Ал Сауд по време на престоя си в столицата Рияд и в крайбрежния град Джеда.
Това ще бъде второто посещение на високо равнище от страна на Вашингтон в последия месец, след като съветникът по национална сигурност към Белия дом Джейк Съливан посети Саудтиска Арабия на 7 май.
Посещението на най-високопоставения американски дипломат в най-големия износител на петрол в света ще продължи от 6 до 8 юни и се осъществява дни след като Рияд обеща да намали още повече производството на петрол. Това вероятно ще влоши допълнително отношенията между Саудитска Арабия и САЩ, които вече са обтегнати заради състоянието на човешките права в кралството и споровете относно американската политика по отношение на Иран.
Една от целите на пътуването е САЩ да си възвърнат влиянието върху Рияд по отношение на цените на петрола. Друга е да се окаже противодействие на китайското и руското влияние в региона, както и да се подхранят надеждите за евентуално нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия, предаде БТА.
Вчера по време на изявление пред произраелската лобистка група на Американско-израелския комитет по обществените въпроси, Блинкен заяви, че Вашингтон има "реален интерес от гледна точка на националната сигурност" да се застъпи за нормализиране на дипломатическите отношения между Израел и Саудитска Арабия, но предупреди, че това няма да стане бързо.
Възпрепятстването на сближаването между Саудитска Арабия и Китай вероятно е най-важният елемент от посещението на Блинкен, казва Ричард Голдбърг, старши съветник във вашингтонската Фондация за защита на демокрациите (ФЗД).
"[Блинкен трябва да обясни] защо китайските интереси не съвпадат със Саудитска Арабия и защо по-близките отношения (с Китай) по стратегически начин възпрепятстват по-тесните отношения с Вашингтон", каза Голдбърг.