
До 4000 микропластмасови частици на квадратен метър се намират по бреговете на Кипър, установи изследване на проби, взети през първата година на тригодишна изследователска програма, посветена на проблема, съобщава в електронното си издание в. „Филелефтерос“, цитирано от БТА.
Резултатите от изследването бяха оповестени от кипърския Център за проучвания и изследвания „АКТИ“ (бряг) по повод на Световния ден на океаните – 8 юни.
Микропластмасата представлява пластмасови частици с много малък размер, които вече е установено, че проникват в човешкото тяло и в особено големи количества в децата. Това е проблем за общественото здраве и за екосистемите, размерите на който се разкриват непрекъснато.
Според президента на „АКТИ“ Ксения Лоизиду са взети две серии от проби от 10 отдалечени и туристически плажа в Кипър през юли 2022 г. и през март 2023 г.
Резултатите показват, че количества до 4000 микропластмасови частици са установени както на популярните туристически плажове, така и на по-отдалечените.
На много от плажовете микропластмасата достига до 7 процента от масата на повърхностния нанос.
Проучването ще продължи поне още две години с подкрепата на компанията „Кълъмбия шипмениджмънт“ (Columbia Shipmanagement Ltd.).
Посланието на изследователите е „Всички заедно за чисти брегове и морета без пластмаса“, каза Лоизиду.