
Президентът Джо Байдън посреща днес във Вашингтон британския премиер Риши Сунак, с когото ще разговарят по широк кръг въпроси, предаде Асошиейтед прес и БТА.
Това ще бъде първото посещение на Сунак в Белия дом в качеството му на премиер. Очаква на срещата си в Овалния кабинет двамата лидери да обсъдят теми като войната в Украйна, Китай, икономическата сигурност, международното сътрудничество, регулациите в развиващата се с бързи темпове сфера на изкуствения интелект и др. Байдън се срещна четири пъти лице в лице със Сунак, откакто през октомври миналата година той оглави британското правителство, но настоящата им среща във Вашингтон се очаква да е най-продължителната досега.
Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че "в центъра на вниманието" ще бъде продължаващата от 15 месеца руска инвазия в Украйна. САЩ и Великобритания са най-големите дарители на Украйна и играят централна роля в обявените миналия месец дългосрочни усилия за обучение и в крайна сметка предоставяне на изтребители Ф-16 на украински пилоти.
Сунак също така ще се опита да убеди Байдън, че британският министър на отбраната Бен Уолъс трябва да стане приемник на Йенс Столтенберг на поста генерален секретар на НАТО след изтичането на мандата му през септември. Очаква се Столтенберг да се срещне с Байдън във Вашингтон идния понеделник и лидерите от алианса да се съберат в Литва на 11-12 юли за ежегодната среща на високо равнище.
"Двамата лидери ще разгледат широк кръг глобални въпроси, включително нашето икономическо партньорство или общата подкрепа за Украйна, която се защитава от руската война на агресия, както и допълнителни действия за ускоряване на прехода към чиста енергия", каза Жан-Пиер. "Президентът и премиерът ще обсъдят също общото лидерство на САЩ и Великобритания по отношение на критични нови технологии, както и нашата работа по укрепването на икономическата ни сигурност", добави тя.
Сунак има силно желание да направи Великобритания ключов играч в сферата на изкуствения интелект и обяви, че тази есен правителството му ще събере политици, учени и ръководители на технологични компании за среща на високо равнище за безопасността на изкуствения интелект. Той каза, че е жизнено важно да се гарантира че "променящите парадигмата нови технологии" се използват за благото на човечеството.