
Затоплянето, причинено от човешката дейност, нараства с повече от 0,2 градуса по Целзий на десетилетие, съобщи АФП, позовавайки се международно научно изследване, публикувано в четвъртък.
За периода 2013-2022 г. затоплянето се е ускорило безпрецедентно с повече от 0,2 градуса по Целзий за едно десетилетие, пишат петдесет учени в сп. "Ърт систем сайънс дейта", базирайки се на методите на Междуправителствената експертна група за климатични промени, който е структура към ООН.
Целта на изследването е да идентифицира актуалните показатели от доклада на Междуправителствената експертна група от 2021 г. Учените актуализират данните всяка година, за срещите на КОП и политическия дебат. Настоящото десетилетие е определено като решаващо за спасяването на заложената от Парижкото споразумение от 2015 г. цел.
Това е напомняне каква е реалността. Спешно трябва да се намалят световните емисии на въглероден диоксид и метан, за да може да се ограничи глобалното затопляне, каза пред журналисти френският палеоклиматолог Валери Маон-Делмот, която е сред авторите на изследването.
Представители на всички държави се събраха в Бон за технически промени по подготовката на срещата КОП28 - голямата конференция за климата, предвидена от ООН за края на годината в Дубай. Там проблемът за употребата на енергия от изкопаеми горива ще бъде централна тема.
Новите оценки, публикувани в четвъртък, заедно с друга публикация, очаквана през септември, са първата "световна сметка" за ангажиментите на отделните държави да превърнат в действия Парижкото споразумение. Според него затоплянето трябва да се ограничи до 2 градуса по Целзий, а ако е възможно - до 1,5 градуса спрямо прединдустриалната епоха.
Затоплянето, причинено от човешката дейност, особено вследствие на употребата на изкопаеми горива - въглища, петрол, газ, вече е достигнало 1,14 градуса по Целзий за периода 2013-2022 г. и 1,26 градуса по Целзий за 2022 г. според изчисленията на учените. Според екипа на изследването човечеството се намира пред критично десетилетие, при положение че прагът от 1,5 градуса по Целзий би могъл да бъде достигнат и преминат през следващите десет години.
Въглеродният бюджет е пространство за маневриране и количеството въглероден диоксид все още може да бъде емитирано за запазване на 50 процента от възможността да се ограничи затоплянето на планетата под 1,5 градуса по Целзий. Този "бюджет" беше разделен на две според доклада на Междуправителствената експертна група за климатични промени и не надхвърля 250 млрд. тона, което е еквивалент на емисиите в продължение на няколко години, ако темпът на отделяне се запази с настоящия ритъм.
Въглеродният бюджет се редуцира всяка година заради въглеродните емисии, излъчени в атмосферата. Приближаваме се към границата от 1,5 градуса по Целзий, подчерта Пиер Фридлингщайн от националния център за научни изследвания в Париж, който е съавтор на изследването.
Последните налични доказателства показват, че действията, предприети на световно ниво не са от необходимия порядък за значима промяна на човешкото влияние върху енергийното неравенство на планетата и глобалното затопляне, пишат учените.
Ритъмът на глобалното затопляне е причинен от емисиите на газ и парниковия ефект, които достигат рекордни нива. 54 млрд. тона въглероден диоксид е годишното отделяне през периода 2012-2021 г. През 2021 г. са достигнати 55 млрд. тона.
Това е свързано главно с метановите емисии и другите газове, които причиняват парников ефект, уточнява Пиер Фридлингшайн. Емисиите въглероден диоксид са свързани с употребата на изкопаеми горива, пише БТА.
Затоплянето се причинява и от намаляването във въздуха на замърсяващите частици, които причиняват застудяване. Това е парадоксален и краткосрочен ефект, дължащ се на намаляването на употребата на въглища.