
Германският министър на външните работи Аналена Бербок се обърна с писмо към парламентарната група на своята партия "Съюз 90/Зелени" в Бундестага, като изрази подкрепа за споразумението на вътрешните министри от страните членки на ЕС за по-строг подход към миграцията, предаде ДПА.
Агенцията отбелязва, че това става след като въпросът раздели депутатите от екологичната формация, която е част от управляващата коалиция.
Решението бе "много трудно като външен министър, като представител на "Съюз 90/Зелени", а също и в личен план", пише Бербок. Въпреки това тя смята, че споразумението е правилно, тъй като ще подобри статуквото на много бежанци.
Вчера министрите на вътрешните работи на страните членки на ЕС постигнаха споразумение за затягане на политиките за предоставяне на убежище. Партията "Съюз 90/Зелени" е критикувана, че плановете са в противоречие с традиционно благоприятната за бежанците тяхна политика, отбелязва ДПА.
По време на преговорите германското правителство се бореше усилено да запази възможно най-малки ограниченията на свободата, особено за семействата, пише Бербок до депутатите.
"За съжаление само Люксембург, Ирландия и Португалия бяха на наша страна в това отношение", допълва германският външен министър.
Още вчера Бербок изрази подкрепа за компромиса пред своята партия и парламентарната си група.
Съпредседателят на "Съюз 90/Зелени" Омид Нурипур посочи, че Европейският парламент все още трябва да обсъди съвместното споразумение. Това е въпрос, по който все още трябва да говорим много, много усилено помежду си в рамките на ЕС, каза Нурипур пред радио "Дойчландфунк".
"Винаги сме настоявали семействата да бъдат напълно освободени, уязвимите групи да не попадат в тези гранични процедури. Това не бе постигнато", добави съпредседателят на "Съюз 90/Зелени", предаде БТА.
Коментарът на Бербок идва на фона на споразумението на страните от Европейския съюз, което е за реформа на общата система за предоставяне на убежище. Решението бе договорено в четвъртък в Люксембург от министрите на вътрешните работи на държавите членки. То бе постигнато след ден на трудни преговори.
Решението проправя пътя за разговори с Европейския парламент с оглед на приемането на реформата преди изборите за подновяване на състава му през юни догодина.
Реформата предвижда система за солидарност между страните членки при поемането на грижата за бежанците и ускорена процедура при разглеждане на молбите за предоставяне на убежище на някои мигранти на границите.
"Това не са лесни решения за всички, които са около масата за преговори, но това са исторически решения", заяви германската вътрешна министърка Нанси Фезер.
Еврокомисарят по вътрешните дела Илва Йохансон също приветства преодоляването на един много важен етап за Пакта за предоставяне на убежище и миграцията, представен от Брюксел още през септември 2020.
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола приветства постигнатия пробив, като подчерта, че нейната институция е готова да започне преговорите.
Полша и Унгария са гласували срещу предложенията. Според френската новинарска агенция сред въздържалите се е била и нашата страна, а също Малта, Литва и Словакия. Агенцията се позовава на шведското ротационно председателство на ЕС, което води дългите и комплексни преговори.