
Руското правителство ги смята за престъпнички. Православната църква в Москва ги обяви за богохулници. Феновете на пънка ги приемат като яростни бунтарки. Ю тюб ги лансира като световен феномен, дори още преди ареста им да ги превърне в символ на борбата срещу управлението на Путин.
Протестите, започнали след последните парламентарни избори в Русия, вдъхновиха създаването на пънк групата Pussy Riot - приятелки, събрани от общи идеи.
Доскоро самоличността им бе загадка. 10-ината постоянни членки на формацията се появяваха навсякъде с цветни качулки на главите, през които се виждаха само устата и очите им. Носеха ярки летни рокли дори и през зимата и ярки чорапогащници. Пред медиите се представяха с псевдоними и подчертаваха непрекъснато, че "са анонимни и взаимозаменяеми". Чак задържането на три от тях разкри лицата им. Процесът, който тече в момента в Москва срещу 23-годишната Мария Альохина, 22-годишната Надежда Толоконникова и 29-годишната Екатерина Самуцевич, е на път да се превърне в делото на годината и да създаде твърде много неприятности на новия стар руски президент.
В защита на Pussy Riot вече се обявиха знаменитости като Стинг, Питър Гейбриъл, "Ред хот чили пепърс", "Фейт ноу мор", Пати Смит, Дани де Вито и много други. Финландският джаз пианист Ииро Рантала отмени концерта си в Москва, обявявайки, че не иска да свири в страна, "където свободата на словото е на равнището на Средновековието".
Първите прояви на Pussy Riot бяха организирани в московското метро и на покривите на тролеите и автобусите на принципа на флашмоба. Момичетата се появяваха внезапно сред хората и изпълняваха няколко кратки, силно критични песнички срещу правителството на Путин, когато той все още беше премиер. Дебютния си албум кръстиха "Убий сексиста". Един от клиповете им - "Кропоткин-водка", бе записан нелегално в няколко скъпарски барове, бутици и други места, "където се събират богатите путинисти". Нелегалността е част от провокацията, която Pussy Riot смятат за съществен елемент на творчеството си.
Постепенно мащабът на действията им нарасна. През декември 2011 г. пяха на покрива на ареста, в който бе задържан опозиционният блогър Алексей Навални и други демонстранти срещу фалшификациите на изборите за Думата. Сами определиха себе се като привърженички на "политизирания феминизъм", а убеждениятя си като "ляв антиавторитаризъм".
Групата се появи отново на 20 януари 2012 г. на Червения площад, в непосредствена близост до Кремъл, където изпълни "Бунт в России - Путин зассал" ("Бунт в Русия - Путин се подмокри"). На същото място по царско време били изпълнявани смъртните присъди. След акцията 8 отидоха в ареста, но се отърваха само с глоба.
На 21 февруари 2012 г. обаче извършиха онова, от което започнаха големите им неприятности. На тази дата момичетата влязоха в храма "Христос Спасител", където пяха около минута-две, като техният "пънк молебен" включваше и парчето "Богородица, Путина прогони" ("Богородице, прогони Путин").
Църквата веднага обяви пърформънса за светотатство и поиска правосъдието да се намеси. Говорителят на Путин Дмитрий Песков определи случилото се като отвратително. Фактът, че пънк молебенът бе извършен в един от символите на руското православие, разгневи много вярващи.
Активистките от групата пък се защитиха, че проявата им е била насочена не срещу православната вяра, а срещу църквата, която си сътрудничи с властите и спецслужбите. Така или иначе през март три от пънкарките бяха издирени и арестувани. Заради обявената си за хулиганство проява Альохина, Толоконникова и Самуцевич рискуват 7 г. затвор.
Родената на 7 ноември 1989 г. Толоконникова е студентка последна година във философския факултет на Московския държавен университет. Омъжена е за художника Пьотър Верзилов и има 4-годишно момиченце. И двамата съпрузи са бивши участници в скандалната артгрупа "Война".
Альохина, родена на 6 юни 1988 г., е студентка по журналистика и литературно творчество и майка на 5-годишно момченце. Участвала е в акциите на "Грийнпийс" за защита на резервата "Болшой Утриш", както и на езерото Байкал и Химкинската гора.
Най-възрастната от трите - Екатерина Самуцевич, родена на 9 август 1982 г., е работила като програмист в отбранителния концерн "Моринформсистема-Агат". Две години е разработвала програмите за подводницата K-152 "Нерпа". След напускането на концерна завършва фотография.
През април трите жени бяха обявени от "Амнести интернешънъл" за затворнички на съвестта. "Макар че мнозина обявиха действията им като обидни, присъдата от 7 г. затвор, която те може да очакват за хулиганство, е абсолютно непропорционална", смятат правозащитниците.
Държавният департамент на САЩ също изрази тревогата си от съдебното преследване и нарече процеса "политически мотивиран".
Социологически анкети в Русия показаха, че масовото обществено мнение е за наказание, но малцина смятат, че то трябва да е затвор.
В Москва и много други големи градове опозицията започна акции в подкрепа на Pussy Riot. Повече от 2000 души подписаха обръщение към патриарх Кирил, в което настояваха за "християнско отношение". В него бе подчертан и фактът, че Альохина и Толоконникова имат малки деца. Независимо че при други случаи това обстоятелство е приемано като повод за пускане под гаранция, този път правото им беше отказано многократно.
В Хамовническия съд, където върви делото срещу Pussy Riot, се водеше и това срещу олигарсите Михаил Ходорковски и Платон Лебедев и според независими наблюдатели не само това е връзката между двата процеса. Според адвокатите на подсъдимите съдът бърза да завърши делото в средата на август, когато много руснаци може и да пропуснат новината заради летните отпуски. Делото срещу Ходорковски приключи по коледните и новогодишните празници.
Случаят "Pussy Riot" нашумя толкова много, че изненада дори самия Путин. Само ден след като посети Лондон заради олимпидата и се срещна с британския премиер Дейвид Камерън, руският президент заяви, че в постъпката на певиците "няма нищо хубаво", но че не трябва те да бъдат съдени прекалено строго. "Надявам се, че съдът ще произнесе обоснована присъда", каза Путин.