
Лидерите се срещнаха в Сочи за първи път от октомври 2022 г.
Москва да достави на Анкара на преференциална цена 1 млн. тона зърно, което да се преработва в турски предприятия и да се изпраща на нуждаещи се страни, а сделката да стане с финансовата подкрепа на Катар. Това предложение отправи руският президент Владимир Путин на турския си колега Реджеп Ердоган още преди началото на срещата им в Сочи в понеделник.
Стопанинът на Кремъл го посрещна в лятната си резиденция “Бочаров ручей” - внушителен дворец от епохата на Сталин точно до черноморския курорт Сочи. Това бе първата среща на двамата лидери от октомври 2022 г. и продължи 3 ч и половина. През последните месеци те общуваха дистанционно.
Русия е готова също да замени украинските доставки за най-бедните страни и обеща да снабди Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Централноафриканската република, Еритрея безплатно с между 25 и 50 000 тона зърно. Путин подчерта, че от есента на 2022 г. Русия два пъти дарява торове на африканските страни: 20 000 тона на Малави и 34 000 тона на Кения.
Руското външно министерство смята инициативата за “най-добрата работеща алтернатива” на зърнената сделка, от която Москва се оттегли на 17 юли. Тя беше договорена между Украйна и Русия с помощта на Турция и ООН и целеше безопасното изнасяне на хиляди тонове зърно през Черно море.
След проведените разговори руският лидер заяви, че отношенията между страните се развиват успешно във всички посоки. По негови думи търговията на Русия и Турция се е увеличила с над 80% за година. Стана ясно, че не са обсъждани нови мирни инициативи по ситуацията в Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че разговорите между двамата лидери са били много конструктивни и “е имало сверяване на часовниците”.
Путин подчерта, че оттеглянето на Москва от Черноморската инициатива не се е отразило на световния пазар - “цените падат, няма недостиг на храни”. Имало
проблеми със справедливото разпределение на зърното
Според руския президент Западът е заблуждавал Москва за хуманитарните цели на Черноморския коридор, тъй като от общо 32,8 млн. тона, изнесени от Украйна, над 70% са отишли за богатите страни.
“Бих искал да потвърдя нашата принципна позиция: ние сме готови да разгледаме възможността за възобновяване на зърнената сделка незабавно, ако всички записани в нея споразумения за премахване на ограниченията върху износа на руска селскостопанска продукция бъдат напълно изпълнени”, заяви Путин.
След знаковата среща турският президент призна, че все още няма ефективни алтернативи на инициативата за Черно море. Той обаче нарече очакванията на Русия относно сделката справедливи. “Украйна трябва да омекоти подхода си, за да съживи черноморската сделка за зърно”, каза още Ердоган.
На срещата бяха обсъдени и бъдещите перспективи за развитие в областта на енергетиката. Путин обясни, че първият блок на АЕЦ “Аккую” в Турция, която се строи като дъщерно дружество на руската “Росатом”, по план трябва да бъде пуснат още догодина.
Стратегическият воден път в Черно море е жизненоважна връзка за търговията с енергия и селско стопанство. Оттам се изнасят петрол, газ и зърно към целия свят. Опитите на Русия да задуши украинската икономика обаче засегнаха и интересите на Турция.
Путин и Ердоган отдавна имат сложни отношения. От правата на кримските татари до войната в Сирия - те често спорят на различна тематика, но упорито търсят общ език и подкрепа един от друг.
Още през 2016 г. Ердоган възропта, че Черно море се превръща в “руско езеро”, и се застъпи за съвместен румънско-българо-турски флот на НАТО, за да балансира руската мощ, припомня европейското “Политико”. Сега, когато войната в Украйна все повече се разширява и към морето, тези страхове стават все по-осезаеми.
Турция все още иска да се запази като
посредник във войната в Украйна,
който да помогне на Русия да запази търговските си линии отворени. Провалената зърнена сделка не се отразява тежко само на Украйна, която разчита на средствата от износа, за да финансира защитата си. Тя нарушава линиите за доставка и на турските кораби, а това не е благоприятно за страна, бореща се с галопираща инфлация и тежка криза. Затова една от най-важните цели на Ердоган при посещението му в Сочи бе именно да възобнови мирните коридори и да ограничи обхвата на войната, така че да не се разпростира в Черно море.