
Политиците у нас единодушни: Това е огромен успех за страната ни
Като стъпка в посока скорошно присъединяване на България в Шенген бе разтълкувано от политиците в София едно позабавено действие на Европейската комисия - край на докладите за нас и Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП).
Той бе създаден още през 2007 г. с присъединяването на двете държави към ЕС заради проблемите им с корупцията, организираната престъпност и съдебната реформа. За България доклади не се правят от 2019 г., когато ЕК обяви, че сме изпълнили всички препоръки. За Румъния доклади няма от 2022 г. Едва на 5 юли обаче ЕК е уведомила парламента и съвета, че слага край на механизма.
Той бе основен аргумент на Нидерландия да не пуска България в Шенген. На 12 септември парламентът на кралството одобри спорните въпроси, по които служебното правителство няма да може да взема решение. И обнадеждаващо темата Шенген не е сред тях. Самото правителство обаче в свой доклад ден по-рано подчерта, че смята България все още за корумпирана.
След края на докладите по МСП напредъкът на София и Букурещ в областта на върховенството на правото ще бъде оценяван единствено в рамките на годишния цикъл в тази насока, приложим и за всички останали държави - членки на ЕС. В последните си доклади по МСП за двете страни ЕК заключава, че България и Румъния са изпълнили по задоволителен начин задълженията си.
В България политици и правителство определиха спирането на МСП като огромен успех и дори като още една стъпка, приближаваща ни към Шенген и еврозоната.
“Премахната е
още една бариера
да бъдем равноправни с останалите държави от ЕС във всяко едно отношение. Скоро трябва да премахнем и останалите – да бъдем приети в Шенген и да се присъединим към еврозоната”, заяви премиерът Николай Денков.
Според вицепремиера Мария Габриел това било признание, че България е успяла да осъществи фундаментални и устойчиви реформи в областта на върховенството на правото.
Подобен бе и коментарът на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който подчерта, че заслугата е на няколко правителства и парламенти.
На свой ред съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков каза, че спирането на МСП е национален успех, а Денков и Мария Габриел са работили заедно като отбор. Петков се обърна и към премиерите на Австрия и Нидерландия с думите: “Присъединете се към европейския консенсус. Време е
да подкрепите
България и
Румъния да
влязат в Шенген,
защото само когато тези две страни са вътре, шенгенското пространство наистина ще стане зона на сигурност. Време е това решение да бъде направено тази година”.
Според депутата от ДПС Делян Пеевски след решението на ЕК най-важно остава членството ни в Шенген. “Не виждаме никакви основания да не се случат нещата за Шенген, защото това е важно за българите. Надявам се да си изпълним ангажиментите по границата, мигрантския натиск и съвсем скоро да имаме добрата новина, че сме в Шенген”, допълни Пеевски.
Съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов пък смята, че с решението на ЕК България започва полека да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна.
Според вицепрезидента Илияна Йотова новината е безспорно една от най-добрите за България напоследък. “Усилията на много български правителства, политици, евродепутати за всички тези 17 г. се увенчаха с успех”, обяви Йотова.
В поздравленията се включи и председателят на ЕК. “Бих искалa да поздравя България и Румъния за значителния напредък, постигнат от присъединяването им към ЕС досега. Върховенството на закона е една от нашите основни общи ценности като съюз и двете страни постигнаха резултати по важни реформи през последните години. Днес ние отчитаме тези усилия, като прекратяваме механизма”, заяви Урсула фон дер Лайен.
Решението за прекратяване на МСП дойде 2 дни след като Урсула фон дер Лайен призова България и Румъния най-сетне да бъдат приети в Шенген. Само ден по-късно обаче Австрия обяви, че позицията ѝ срещу разширяването на зоната остава непроменена. А без одобрение от Австрия, дори и Нидерландия да си промени позицията, присъединяването ни към Шенген остава далеч в бъдещето.
Когато България и Румъния се присъединиха към ЕС на 1 януари 2007 г., политическите настроения в подкрепа на разширяването надделяха над съществуващите тогава пропуски в борбата с корупцията и с организираната престъпност. Заради това бе създаден Механизмът за сътрудничество и проверка, който се предвиждаше да работи 2 години. Реално продължи 16.