
Всяка държава членка на ЕС може да взима сама решение за своите политики, но нарушаването на общата политика на ЕС си има последици. Това заяви новата българска еврокомисарка Илиана Иванова за bTV. И поясни, че по България е взела правилно решение да премахне забраната за внос на селскостопанска продукция от Украйна.
"Трябва да се стремим към общоевропейско решение - да търсим диалог и конструктивна дискусия. Това направи страната ни сега", посочи Иванова в едно от първите си интервюта като еврокомисар на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
Тя коментира и решението на ЕК да премахне Механизма за сътрудничество и проверка, който имаше за цел да проследява напредъка на България и Румъния в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност. Иванова защитава становището на ЕК, че България е изпълнила изиксванията и трябва да бъде приета в Шенген. По нейни думи трябва да се поздравим за отпадането на допълнителния мониторинг.
"Пътят към Шенген обаче не минава през този механизъм, а през одобрението на всички държави членки. Комисията работи активно и ще продължава да го прави, докато не убеди всички държави, че това ще стане факт", заяви Иванова.
Относно забавянето ни по Плана за възстановяване тя коментира, че България не е единствена страна, която има проблеми, забавяне и предоговаряне. " Този механизъм е нов за всички държави членки и е нормално да има този процес на напасване, на предоговаряне, на доизглаждане на някои несъответствия. Доколкото видях изпълнението на тези ключови етапи и цели, е около половината, за да можем за заявим искане и да получим плащане по втория транш". По нейни думи 700 млн. евро чакат да бъдат усвоени от втория етап на плана. Трябва да се ускорят тези процеси от българска страна. Според нея държавата ни трябва да се мобилизира и да свърши необходимото.