
24-часова война взе 200 жертви, други 400 са ранени
120 хил. арменци, чийто дом е сепаратисткият район Арцах, планират да емигрират, след като Азербайджан завладя спорната територия в светкавична офанзива миналата седмица, съобщиха западни издания.
Илхам Алиев, президент на Азербайджан от 2003 г., обяви победа в сряда след военната операция, която продължи 24 часа. Според властите на анклава 200 души са загинали, а 400 са били ранени. Жителите са категорични: не искат да живеят като част от Азербайджан и
се страхуват от етнически геноцид
“Въпреки уверенията на руските миротворци на място арменците от Нагорни Карабах (старо съветско име на Арцах - б.а.) все още са изправени пред опасността от етническо прочистване”, предупреди премиерът Никол Пашинян в неделя. Той увери, че в страната му винаги ще има място за всеки един сънародник, решил да не остава в анклава. Първата група от около 40 души, пострадали от военните действия, вече пристигнаха в Армения. По негови думи, ако нуждите на арменците не бъдат изпълнени от азербайджанските власти и не се стигне до момент, в който те да се чувстват безопасно в домовете си, бягството оттам е неизбежно. Повече от 20 линейки превозваха тежко ранени хора от Арцах към Армения в неделя, съобщи арменското министерство на здравеопазването.
Според арменските сепаратисти условията на сключеното на 20 септември споразумение за спиране на огъня се изпълняват, включително евакуацията на ранените и доставката на хуманитарна помощ за столицата на анклава.
Продължава работата по възстановяване на електрозахранването. Местните власти допълниха, че споразумението включва провеждане на “политически консултации” за бъдещето на анклава. В понеделник по същата тема ще се проведе среща между турския президент Реджеп Ердоган и азербайджанския му колега Илхам Алиев.
Поредното пълномащабно военно нападение на Азербайджан в региона беше повод хиляди хора да излязат по улиците на арменската столица Ереван на протест и да поискат оставката на премиера Никол Пашинян. Недоволство се надигна и срещу бездействието на руските миротворци и неуспеха на западните правителства да спрат кръвопролитията. Прекратяването на огъня беше
фактическата капитулация на местните сили
за отбрана и подхрани политическите вълнения в Армения, увеличавайки натиска върху Пашинян.