
"Наградите за достоен живот", известни като "алтернативните Нобелови награди", бяха присъдени тази година на европейската хуманитарна организация "Ес О Ес Медитеране", на активистка за правата на жените от Гана и на природозащитници от Кения и Камбоджа, предаде ДПА.
Наградата е с широк обхват и от 1980 г. насам с нея се отличават борци за правата на човека, околната среда и мира, допълва БТА. "Ес О Ес Медитеране" получи прочутата награда "за своите животоспасяващи хуманитарни операции по търсене и спасяване (на бедстващи) в Средиземно море", съобщи днес фондация "Достоен живот" в Стокхолм. Тази година награда получиха и активистката за правата на жените Юнис Брукман-Амиса от Гана, природозащитничката Филис Омидо от Кения и камбоджанската група природозащитници "Майката природа Камбоджа". Те ще си поделят парична награда, но от съображения за сигурност размерът ѝ не може да бъде разкрит, съобщи фондацията, цитирана от Асошиейтед прес и БТА.
"Ставайки свидетели на неописуеми страдания, лауреатите на "Наградата за достоен живот" за 2023 г. се застъпват за спасяването на човешки живот, опазването на природата и защитата на достойнството на общностите по света", заявиха от фондацията. "Те се изправят срещу социалното табу около абортите в африканските страни, авторитарния режим и корумпирания бизнес в Камбоджа, разрастващата се хуманитарна криза в Средиземно море и опасните промишлени практики в Кения, за да поискат достойно за живот бъдеще за всички", обясни тя.
"Те се грижат за земята си и за всеки човешки живот, свързан с нея: било то местни общности или хора, които рискуват живота си, за да стигнат до безопасно място", казва в изявление Оле фон Уекскул, ръководител на базираната в Стокхолм фондация.
Миналата година наградата беше присъдена на украинката Олександра Матвийчук и Центъра за граждански свободи (ЦГС), както и на няколко други групи. Другите наградени през 2022 г. бяха сомалийските правозащитници Фартуун Адан и Илвад Елман, венецуелският колектив "Секосесола" и базираният в Уганда Африкански институт за управление на енергетиката.
Наградата "за правилен начин на живот" е различна от традиционните Нобелови награди. В миналото наградата е била присъждана на световноизвестни личности като американеца Едуард Сноудън и шведската активистка за климата Грета Тунберг. Въпреки това фондация "Right Livelihood" обикновено отличава личности и организации, които се радват на много по-малко световно внимание.