
Първият във Франция музей на математиката "Мезон Поанкаре" ще отвори врати в събота в Латинския квартал в Париж с амбицията да накара хората - дори най-неохотните, да обикнат тази дисциплина още от юношеска възраст, предаде АФП.
Създаден по инициатива на бившия депутат и математик Седрик Вилани, носител за 2010 г. на Филдсовия медал - еквивалент на Нобелова награда за математика, музеят, разположен върху площ от 900 квадратни метра, се намира в студентското сърце на Париж, разказва и БТА.
Въпреки че е свързан с най-големите математици, включително носителя на Нобелова награда за физика за 1926 г. Жан Перен, който е имал кабинет там, музеят не претендира да представя историята на дисциплината.
"Искаме да покажем математиката в действие", каза директорката на "Мезон Поанкаре" Силви Бензони на откриването на музея. "Математиката е училищен предмет, който оставя следа, и то не винаги в положителен смисъл, така че желанието ни е тя да остави отпечатък по различен начин", допълва тя.
"Мезон Поанкаре" има за цел да привлича 30 000 посетители годишно, включително 20 000 ученици. Много от тях на определена възраст губят интерес към предмета, в страна, в която нивото по математика сред учениците е сред най-ниските в Европейския съюз.
Работата на научните посредници на музея има за цел да "допълва" тази на учителите.
Сами или с учениците си, учителите ще могат да се запознаят с математиката по различен начин. Връщайки се в класната стая, те ще разполагат с ново средство за разбирането й и ще могат следователно да подтикнат и учениците да я заобичат.
Седрик Вилани се съгласява, че музеят е насочен главно към хората, които са "луди по математиката". "Тук те ще бъдат насърчавани да бродят. В много случаи няма да става въпрос за разбирането на предисторията, а за усещането на математиката, за да се разбере каква универсална и човешка дисциплина е тя", допълва развълнуваният математик.