
Депутат от управляващата коалиция край Вардар настоява всеки тамошен политик, който попадне в този публичен регистър, тутакси да преустановява дейност
Социалните мрежи и медиите в Скопие издивяха след промените в Закона за българското гражданство, приети на първо четене преди дни от българския парламент със 180 гласа “за”. Законът предвижда да се направи публичен регистър на всички, които са придобили българско гражданство през последните 20 години.
Мартин Костовски (кой е той - виж по-долу) от Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) иска всеки действащ политик от Скопие да се оттегли. Той пише: Който е в този списък, тутакси да прекратява политическата си кариера.
Част от коментарите в мрежата след публикацията на Костовски са, че ако това се приеме, ще доведе до саморазпускане на поне две скопски партии. Според Eхpress.mk, цитирайки Ясминка Павловска, новият закон е част от натиска на София българите да бъдат вписани в конституцията на Северна Македония. Текстът ѝ е озаглавен “Бугарски пасош
за грош+ или за политически пустош”
Друг потребител пояснява, че това е перфидна форма на натиск от София да бъдат приети промени в конституцията.
Законът бе приет на първо четене преди седмица със 180 гласа “за” по предложение на Радомир Чолаков и Екатерина Захариева от ГЕРБ и бе обединен с още два законопроекта, единият от които на “Възраждане”. Приетият текст предвижда българското гражданство да се връчва в “тържествена обстановка” в Министерството на правосъдието или в българските консулства в чужбина. Какво точно ще включва тържествената обстановка, все още не е ясно - ще се уреди с наредба до 3 месеца от обнародването му.
Заедно с този законопроект бяха приети още два. Единият, внесен от “Възраждане”, предвижда и проверка дали бракът има 3-годишна давност, ако гражданството е придобито след женитба.
“Над 120 000 македонски българи, сред които и много
политици и техните семейства, ще бъдат публично защитени от говора на омраза и дискриминацията на македонските институции за това, че се чувстват българи”, коментира евродепутатът Андрей Ковачев и поздрави депутатите, гласували “за” промяната.
Решено бе още, че човек, отказал се веднъж от гражданство, няма право да поиска възстановяването му.
Междувременно в интервю за “Франкфуртер алимайне цайтунг” македонският външен министър Буяр Османи каза, че “динамиката в българската политика е толкова несигурна, че не се знае какво ще ни донесе утрешният ден”. “Сигурен съм, че България ще продължи да формулира нови искания. Но за мен е важно какво е в дневния ред на ЕС, нищо друго”, казва още Османи.
ВМРО-ДПМНЕ потвърди, че няма да подкрепи конституционните промени, които трябва да вкарат българите в основния закон и да придвижат страната към ЕС.
Регистърът на новите българи става публичен
Регистърът на хората, получили българско гражданство, вече ще бъде публичен. Достъпни ще са данните и за онези, отказали се или възстановили гражданството си. А връчването на документите ще се извършва в “тържествена обстановка” в Министерството на правосъдието или в консулствата на страната в чужбина. Какво точно ще включва тържествената обстановка, все още не е ясно - предстои да се издаде наредба от външния и правосъдния министър до 3 месеца след обнародването на промените в Закона за българското гражданство. Парламентът ги прие с голямо мнозинство преди седмица на първо четене.
Държавата вече ще проверява за фиктивни бракове и установи ли се, че чужденец е сключил брак с българин само с цел да получи гражданство по натурализация, то то ще бъде отменянп. Тук има и още една промяна - чуждият гражданин ще има право да получи българско гражданство, без да се отказва от досегашното си, само ако е сключил брак с нашенец преди поне три години. До момента чужденците имаха право да бъдат с двойно гражданство без условия за продължителността на брака. Натурализацията може да бъде отменена, ако се установи, че пет години след получаването на гражданство човекът не е установил трайни връзки с държавата и го е използвал “единствено за заобикаляне на имиграционни режими и пребиваване в чужбина”.
Без право на българско гражданство да остават хората, които веднъж са се отказали от него, приеха още депутатите по предложение на “Възраждане”. Идеята срещна смесени реакции в парламента, но вносителите се обосновават, че “притежаването на българско гражданство е въпрос на чест за всеки български гражданин и не следва този факт да се променя периодично според моментни обстоятелства, настроения или нова политическа конюнктура”.
Задължително става владеенето на български, за да се придобие гражданство по натурализация. И досега това бе едно от условията, но имаше изключение в закона за хора с български произход, осиновени от българи или ако успеят да докажат на документи, че имат близки роднини, които са българи.
Радомир Чолаков: Българското гражданство е повод за гордост
Българското гражданство е привилегия и въпрос на чест. Мисля, че всички ние, българските граждани, трябва да знаем кой се присъединява към нашата общност и да се гордеем още повече с това. Затова предложихме и да има тържествена церемония по връчването, като сме оставили на Министерството на правосъдието да реши как ще е церемонията.
Чувам от колеги, че вероятно между двете четения ще се предложи да има и клетва за новопридобилите българско гражданство.
Кой е Мартин Костовски?
Мартин Костовски е част от управляващата коалиция в Скопие, 40-годишен юрист, депутат, член на множество комисии - включително правна, конституционна и по местно управление. Зам.-председател е на Комисията по политическа система и отношения между общностите.
Макар той самият да е юрист, по-рано тази година е глобен от Комисията за борба с корупцията, защото не е спазил законовия срок, за да уведоми, че съпругата му е постъпила на работа в Министерството на външните работи.