
Българските етерични масла няма да попаднат в списъка на продукти, съдържащи “опасни химикали”. Това реши с огромно мнозинство Европейският парламент в Страсбург, където се проведе гласуване в сряда.
С подкрепата на над 300 евродепутати, сред които всички български представители (17), ЕП одобри компромисен текст. Той гласи, че продукти от растителен произход, които не са химически или генномодифицирани, няма да попадат в новата класификация на етикетите, където са наредени и химичните масла.
“Това е същински пробив в работата на всички български колеги - нашата неголяма делегация от 17 евродепутати да спечели подкрепата на над 300 свои колеги в подкрепа на българското розово масло”, коментира евродепутатът Андрей Новаков.
Голяма победа за България е, че съставът на розовото масло няма да се разглежда като смеси. В интерес на българските производители беше съставът на етеричното масло да се запази като един цял компонент. Преди няколко месеца ЕК поиска всеки един елемент от тази смес да се изследва за въздействие и да бъде обозначен на етикета, в случай че носи риск за здравето на хората. Това няма да се случва за момента за етеричните масла.
Реши се също на 6-ата година от влизането на законодателството в действие комисията да направи оценка на ефективността и начина на прилагане на закона.
“На този етап нашите производители ще продължат да работят по начина, по който са работили досега”, заяви след гласуването евродепутатката Атидже Алиева-Вели от “Обнови Европа”. Тя подчерта, че става дума за две големи индустрии в България - розовото и лавандуловото масло. Още на дебатите във вторник Вели каза, че конкретно при розовото масло няма научни доказателства за вреда. При лавандуловото има съставки, които нарушават функцията на ендокринната система - т.е. влияят на хормоните в организма. Тепърва обаче трябва да се правят допълнителни изследвания, за да се докаже вреда.
Позицията на Съвета, която беше приета няколко месеца по-рано, гласи, че тази класификация за етеричните масла и етикетирането е предложена за отлагане с 5 г. Предстоят и тристранни преговори между ЕК, ЕП и Съвета. При тях българските евродепутати ще продължат да се борят етеричните масла изобщо да не се споменават в новото законодателство - въпреки че Европарламентът не одобри това изменение в сряда. По думите на Атидже Вели оттук нататък голяма отговорност ще има и българското правителство чрез своите министри. Те ще трябва да отстояват българския интерес.