Светът е на прага на шоколадова криза, след като цената на какаото скочи само за година с 350%, алармират във Великобритания.
На 31 март цената на тон е била 3175 долара на тон, на 28 март тази - 9766 долара.
Причина е времето в Западна Африка, където се произвежда 3/4 от световното какао. Пясъчните бури от Сахара са блокирали слънцето Гана, Кот д'Ивоар, Нигерия и Камерун, основните производители. Това е провалило реколтата им. Отделно били ударени и от болест по какаовите дървета, наречена черна делва.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.